Kłopoty z wypróżnianiem u dziecka

Witam mam problem z corka a mianowicie wyproznianiem sie jej. Corka od urodzebia ma problemy z kupa. Bardzo sie prezy i wstrzymuje kupke. Dodam ze ma dwa lata ale noe chce na nocnik abi na ubikacje robic kupy. Dodam rowniez ze nie chce jesc serkow jogurtow abi mleka. Staram sie jej na sile wepchnac choc maly serek i jakis owoc . Podawalqm jej laktuose pomagala ale nie moge jej czesto sawad. Jaki sposob zeby pomoc jej co podawac zeby robila regularnie kupki. Pije wode z miodem czy to dobrze. ?

Szanowna Pani,
Woda z miodem jest dobrym domowym sposobem na zatwardzenia. Rozumiem, że skoro Pani o tym nie wspomina, to córka nie ma zdiagnozowanej żadnej choroby, która objawiałaby się zaparciami, choć na pewno warto porozmawiać o tych zaparciach z pediatrą.

Mimo wszystko warto zachęcać dziecko do spożywania maślanki, jogurtu czy kefiru żeby flora bakteryjna jelit była w dobrym stanie. Tak samo trzeba dbać o odpowiednie spożycie błonnika, zwłaszcza z warzyw i odpowiednie nawodnienie.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań