Kłopoty z wypróżnianiem w miejscu publicznym

Mam prawie 18 lat i krępujący problem, a mianowicie kłopoty z wypróżnianiem. Mój brzuch jest wypukły (szczególnie w dolnej części) i bardzo twardy. Gdy już uda mi się załatwić, mam wrażenie jakbym zrobiła to nie do końca. Mój problem potęguje fakt, iż nie potrafię, wręcz nie mogę załatwić się w miejscu publicznym, a mieszkam w internacie. Zdarza się że nie wypróżniam się nawet przez 3 tygodnie. Jest to dla mnie ogromny dyskomfort. Nie wiem, co mam zrobić. Proszę o pomoc.

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności proszę udać się do lekarza POZ, który sam podejmie się leczenia bądź skieruje Panią do gastrologa.
A w dalszej kolejności, proszę znaleźć w swojej okolicy Poradnię Leczenia Nerwic i umówić się na konsultację.

Witam, nie wiadomo na ile Pani problem dotyczy psychiatrii, a na ile gastrologii. Proszę w pierwszej kolejności zgłosić do lekarza internisty. Proszę też dokładnie obserwować objawy - to nie jest możliwe, aby nie oddać stolca przez trzy tygodnie i przeżyć. Jeżeli w ten sposób będzie Pani relacjonowała swoje objawy, to grozi Pani, że lekarze nie będą traktowali Pani relacji poważnie. Pozdrawiam

Dzień dobry!

Tak długie przerwy w wypróżnianiu są bardzo dużym ryzykiem dla zdrowia. Mogą powodować zarówno długoterminowe negatywne konsekwencje, jak i spowodować nagłą sytuację wymagającą hospitalizacji.
Konieczne jest natychmiast zgłosić się do lekarza oraz dietetyka, aby uregulować wypróżnienia. Proszę także skonsultować się z psychologiem i rozważyć podjęcie psychoterapii, aby zrozumieć przyczyny i mechanizm swoich trudności, nauczyć się radzenia sobie z lękiem i zahamowaniami.

Pozdrawiam!

Szanowna Pani,

zaburzenia defakacji mogą mieć różne przyczyny (odsyłam do artykułu: www.pkk.org.pl/pacjent-01.php), jednakże biorąc pod uwagę opisane przez Panią okoliczności skłaniałbym się w kierunku zaburzeń lękowych, depresyjnych, które właśnie w taki sposób się objawiają u Pani. Objawy te nazywa się psychosomatycznymi. Powinna Pani zgłosić się do lekarza koloproktologa, jak również skorzystać z psychoterapii (u psychoterapeuty mającego doświadczenie w psychosomatoterapii). Adresy zaufanych gabinetów w nurcie znajdzie Pani na stronie: www.pocieszka.pl

Pozdrawiam,
Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej