Kłopoty ze snem i zasypianie nad ranem

Mam kłopoty ze snem. Budzę się wielokrotnie w nocy, zasypiam dopiero nad ranem. Trwa to już ponad pół roku.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Problemy ze snem, częste wybudzanie się, bezsenność, płytki sen mogą świadczyć o różnych problemach i to zarówno zdrowotnych, jak i problemów natury emocjonalnej. Zaburzenia snu mogą być oznaką depresji, nerwicy, stresujących wydarzeń życiowych, niewydolności serca, nadczynności tarczycy, zespołu bezdechu sennego itp. Bezsenność może wynikać z nadużywania używek, np. kawy, przyjmowania niektórych leków. Zapotrzebowanie na sen zmienia się też wraz z wiekiem. Niestety, drogą wirtualną nie da się określić przyczyny Pana/Pani problemów ze snem. Zachęcam do wizyty u lekarza albo w poradni leczenia zaburzeń snu. Możliwe, że wystarczy tylko zadbać o zasady higieny snu, a być może Pani/Pana problemy wymagają bardziej zaawansowanego leczenia. Odsyłam do artykułów: Przyczyny bezsenności, Zaburzenia snu, Sposoby na szybkie zasypianie, Budzenie się w nocy, Trudności z zasypianiem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Mgr Kamila Drozd

Istnieje wiele przyczyn bezsenności. Bezsenność jest uciążliwa - co na pewno Pan/Pani zauważył - a jeśli się przedłuża prowadzi do wyczerpania organizmu i może odbić się na ogólnym stanie zdrowia. Czasami powodem bezsenności jest niewłaściwy tryb życia (zbyt późno wypita kawa bądź mocna herbata, poszukiwanie nadmiernej ekscytacji przed snem, jak na przykład sprawdzanie notowań giełdowych przez inwestora, zbyt duża temperatura w sypialni itp.). Istnieje w psychologii pogląd, że długotrwała bezsenność związana jest z głębokim konfliktem, który przeżywa dana osoba - rozterki małżeńskie, frustracja w pracy, obawy o przyszłość. Gdy konflikt udaje się rozwiązać bądź problem znika, ustaje i bezsenność. Dobrym sposobem na poradzenie sobie z problemem bezsenności jest ćwiczenie u siebie umiejętności koncentracji. Gdy wyćwiczymy u siebie tę umiejętność, pomoże nam to zebrać rozbiegane myśli przed snem.