Kłopoty ze spaniem, płacz w nocy i zdenerwowanie u 4-letniego dziecka

witam jestem mamą 4 letniej dziewczynki od jakiegoś miesiąca ma problem ze spaniem budzi się w nocy z płaczem a niekiedy z krzykiem jest cała spocona nie daje się przy tym dotknąć kopie cała sie pręży rzuca po całym łóżku jak próbuję ją głaskać jest jeszcze gorzej jak sie zmęczy to zaśnie ale na 5 minut i od nowa się zaczyna potrafi tak od 23 do 3 rano, w dzień jest normalnym dzieckiem bawi się ma młodszą siostrę siedzi w domu z babcią prosze o poradę

Witam serdecznie,
Kłopoty ze snem u Pani córeczki mogą być spowodowane na przykład przez koszmary. Proszę się zastanowić, czy ostatnio w życiu córeczki zaszły jakieś zmiany lub czy przeżywała w ciągu dnia bardzo silne emocje.
Problemy ze snem mogą mieć również przyczyny somatyczne, dlatego warto skonsultować się z pediatrą.
Pozdrawiam

W moim głębokim przekonaniu w większości sytuacji rodzice są najlepszym ekspertami w sprawie swoich dzieci. Proszę obserwować swoją córeczkę i zastanowić się czy to, co dzieje się podczas dnia i przed zaśnięciem wpływa na jej zachowanie w nocy. Czy jest coś co sprawia, że córeczka lepiej przesypia noc, czy też nocne problemy są niezależne od tego co dzieje się w ciągu dnia.

Być może w ostatnim czasie wydarzyło się coś, co bardzo poruszyło pani córeczkę, przestraszyło ją lub zmartwiło. Trzeba pamiętać, choć to trywialne stwierdzenie, że my dorośli obawiamy się najczęściej zupełnie innych rzeczy niż nasze dzieci. Może zdarzyć się, że w naszej ocenie „nic takiego się nie stało”, jednak dziecko może dane zdarzenie odbierać zupełnie inaczej. Błaha dla nas sprawa może być dla niego bardzo trudnym doświadczeniem. Córeczka jest na tyle duża, że rozmowa, wyjaśnienie czy wytłumaczenie niepokojących spraw, ciepłe słowa mogą bardzo pomóc.

Jeśli jednak w najbliższym czasie sytuacja nie ulegnie zmianie zachęcam do spotkania z psychologiem. Przyczyna nocnego płaczu może mieć bardzo różne źródło i być może dopiero bezpośrednia rozmowa ze specjalistą pomoże w jej odkryciu.