Kłótnie w rodzinie a ich wpływ na skutki dla zdrowa psychicznego

Witam. Relacje moich rodziców są dość skomplikowane. Mama taty zachorowała 6 lat temu ale dla mojej mamy piekło zaczęło się od razu po ślubie. Rodzice zamieszkali u babci, tato był najmłodszym dzieckiem i syneczkiem mamusi. Do teraz nie potrafi wybrać między żona i matką. Babcia maltretowała mamę słownie, zawsze była źródłem ich kłótni. 'jak najdalej od teściowej!' -słyszę po kilka razy dziennie. Jakie to może mieć skutki dla mnie, dla mojego zdrowia psychicznego i późniejszego życia w związku?

Dzień dobry!

Dużym zasobem, zaletą i ochroną jest właśnie świadomość - świadomość tego, co wydarzyło się w mojej rodzinie, jakie przekazy mogłam nieświadomie odbierać od najbliższych, jakie wychowanie odebrałam, jaka była atmosfera domu rodzinnego, jakie poglądy, emocje, uczucia mogłam wchłaniać itp.
Każdy z nas pochodzi z jakiegoś domu, ma swoje przykre wspomnienia, urazy, straty. Każdy ma też jednak plusy, umiejętności, zasoby wyniesione z dzieciństwa. Większość ludzi potrafi zachować między nimi równowagę i dobrze radzić sobie z własną dorosłością.
Oczywiście są też możliwe trudności. W Pani sytuacji np. brak zaufania do mężczyzn, bycie nadmiernie dominującą lub uległą w związku, nieświadome silne stereotypy dotyczące ról kobiet i mężczyzn, więź, jaką będzie Pani tworzyła z własnym dzieckiem, stosunek do przyszłej teściowej itp. Nie jest to jednak automatyczne, że Pani doświadczenia z dzieciństwa całkowicie przełożą się na takie właśnie problemy w przyszłości. Muszą dodatkowo zaistnieć do tego sprzyjające okoliczności, nałożyć się na ewentualne Pani predyspozycje, osobowość przyszłego partnera i to, co on/ ona wniesie w Wasz związek itp.
To ważne i bardzo wartościowe, że zastanawia się Pani, ma refleksje na ten temat, przemyślenia, bardziej uważnie przygląda się sobie w rodzinie i w związkach. Przewidywanie i spodziewanie się dużych problemów może być jednak dla Pani zbyt dużym obciążeniem, na dodatek - niepotrzebnym.

Pozdrawiam!

Psychologia

Wprawdzie istnieją dowody na to, że doświadczenia z domu rodzinnego mogą mieć duży wpływ na nasze dorosłe życie, jednak spore znaczenie mają nasze wewnętrzne zasoby, mechanizmy obronne, temperament.
Jeśli ma Pani jakieś przemyślenia na ten temat dobrym sposobem by poznać siebie lepiej i popracować nad swoimi zasobami jest wizyta u psychologa lub psychoterapeuty.