Kłótnie w związku a nerwica i depresja

Mam 19 lat moja dziewczyna 15. Bardzo ją kocham nie wyobrażam sobie zycia bez niej . Znam jej cała rodzine bardzo ich lubię i chyba z wzajemnością. Czesto sie kłócimy ja jestem nerwowy i ona też wydaje mi sie ze ma depresje namawiam ja zeby poszła ze mna do lekarza ale ona zawsze mowi ze jak jej takiej nie akceptuje żebym zmienił dziewczynę proszę o pomoc. Ja mam nerwice chyba po mamie ale tez nie moge udac sie do lekarza zawsze sie boje ze mnie zdradza jak ,,głupi kolega'' do niej napisze.

Witam serdecznie,
Przede wszystkim zastanów się, o co się najczęściej kłócicie - może istnieje jakaś wspólna przyczyna stająca za większością Waszych konfliktów? Wspomniałeś, że oboje jesteście nerwowi - warto więc, żebyście nauczyli się wyrażać Wasze emocje w sposób, który nie będzie ranił drugiej strony. W momencie konfliktu skupcie się na obecnym problemie - nie wracajcie do przeszłości, unikajcie obwiniania i wzajemnego obrażania. Warto również stosować komunikaty typu "Ja".
Nie wiem dlaczego uważasz, że Twoja dziewczyna może mieć depresję - czy oprócz Ciebie ktoś inny zauważył coś niepokojącego w jej zachowaniu? Napisałeś, że sam podejrzewasz u siebie nerwicę - warto, aby tę diagnozę potwierdził specjalista.
Pozdrawiam

Ponieważ dziewczyna jest niepełnoletnia, ewentualne leczenie wymaga obecności i zgody prawnego opiekuna.
Pana natomiast zachęcam do psychoterapii. 12-tygodniowe programy psychoterapeutyczne są dostępne w ramach NFZ. Warto też zastanowić się, dlaczego chce Pan wysłać dziewczynę do lekarza, skoro samemu nie korzysta Pan z pomocy specjalisty?