Kłótnie z mężem i problemy w komunikacji

witam, jak rozmawiać z mężem, który nie chce mówić o co chodzi. Mam na myśli kłótnie. Jesteśmy razem od 17 lat i poważnie zaczynam się zastanawiać czy mi się chce walczyć. Podczas wymiany zdań rzuci coś półsłówkami i na moje prośby o wyjaśnienie mówi, że i tak zrobię co będę chciała i tak go nie posłucham. i mam swoje zdanie. Zaczynam mieć tego dość i odechciewa mi się prowadzenia wiecznych monologów. Mam wrażenie, ze to ja zabiegam żeby było dobrze.

Dzień dobry,

Być może dobrym rozwiązaniem będzie dla Państwa psychoterapia małżeńska / par - gdzie będzie miała Pani możliwość prowadzenia dialogu, a maż możliwość bycia usłyszanym. Taka forma pomocy bardziej dostępna jest w ofercie prywatnej, niż w ramach NFZ.

Macie Państwo duży staż związkowy, więc znacie się doskonale. Czy taki sposób komunikacji miał pani mąż od początku związku? Czy pojawił się on dopiero w pewnym momencie? Co najbardziej przeszkadza pani w takim sposobie komunikowania się? To są pytanie, które warto sobie zadać (plus mnóstwo innych). Dobrym pomysłem byłoby wspólne wybranie się z mężem do psychologa lub np. na trening komunikacji.

Dzień dobry, wygląda na to, że nie komunikujecie się państw ze sobą w odpowiedni sposób. Zachęcam do konsultacji u terapeuty zajmującego się terapią dla par. Terapia taka polega przede wszystkim na nauce i usprawnianiu komunikacji w związku. Pozdrawiam.

Reasumując to, co Pani napisała - macie Państwo problem w tym, że "bardzo dobrze wiecie co za chwilę się zdarzy". Czyli dość trudny błąd w komunikacji, bo zamiast się wzajemnie słuchać, pd razu zakładacie - na podstawie wcześniejszych doświadczeń - że "za chwilę zdarzy się to i to". Nie dajecie sobie pola manewru - stąd frustracja i kłótnie. Niestety Pani zdanie, że "nie wie pani czy chce walczyć" jest dośc niepokojące w tej sytuacji i tym bardziej może powodować kolejne problemy komunikacyjne. Po pierwsze proponuje zacząć działać na zasadzie "zróbmy dziś coś inaczej" - inaczej zacząć rozmowę, powiedzieć coś innym tonem, nie zaczynać od wypominania błędów lecz mówić o czymś przyjemnym itd. Po prostu codziennie "coś nowego, coś zrobionego inaczej". To pozowli się wam trochę wyrwać z wyrobionej rutyny komunikacyjnej.
Ponadto polecam udać się razem na terapię par, podczas której specjalista wskaże wam konkretnie błędy komunikacyjne jakie popełniacie i które nie pozwlają się wam dogadać. Przepracujecie także problemy, o których nie potraficie rozmawiać będąc tylko we dwójkę. Pozdrawiam.