Kłucia i ucisk w klatce piersiowej a nerwica

Witam serdecznie! W tym roku na początku stycznia miałem robione kontrolnie ECHO serca. Wybrałem się tam, ponieważ odczuwałem kłucia i uczucie ucisku w klatce a także bóle pleców. Lekarz stwierdził po badaniu, że serce mam w stanie idealnym o czym świadczył wynik EF 79%. Stwierdził, że nie mam o co się martwić i przejmować sercem przez najbliższe kilka lat, podsunął iż może to być nerwica. Byłem teraz kontrolnie u lekarza w celu podstemplowania książeczki, zrobiono mi EKG, wszystko w normie. Mam 25 lat, nie palę, nie piję, ciśnienie w normie - nie przekracza 120/80, morfologia dobra, cholesterol w normie, krzepliwość też. Kłucia, uciski odczuwam nadal dość często, ale zostałem objęty opieką psychologa. Mój tato chorował na serce i zmarł 2 lata temu i od tego w sumie się zaczęło. Mam pytanie, jak często powinienem kontrolnie robić EKG serca i USG serca w młodym wieku i bez żadnych czynników ryzyka? Serdecznie pozdrawiam, Tomek

Witam! Aktualnie nie ma wytycznych, które mówiłyby jak często należy wykonywać badania EKG spoczynkowe oraz ECHO serca w zdrowej populacji. W związku z tym, że poprzednie wyniki tych badań były prawidłowe, jak również nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dotychczasowych badaniach, nie ma konieczności wykonywania kontrolnego ECHO serca do momentu zaistnienia wskazań do tego badania (np. odchylenia w badaniu fizykalnym, zmiany w EKG). EKG spoczynkowe może być wykonywane co 1-2 lata, gdyż jest to łatwo dostępne badanie, które może być interpretowane nawet przez lekarza rodzinnego. Oczywiście EKG powinno również zostać wykonane zawsze w przypadku wystąpienia silnego bólu w klatce piersiowej. Niestety nie opisał Pan dokładnie choroby serca Pańskiego taty, przez co trudno uwzględnić tą informację w odpowiedzi na Pańskie pytanie. Z uwagi na silne dolegliwości bólowe warto skonsultować problem z psychiatrą, który powinien zbadać Pana pod kątem zaburzeń lękowych (nerwicy). Odpowiednie leczenie, może przynieść złagodzenie lub nawet ustąpienie dolegliwości ze strony klatki piersiowej. Pozdrawiam serdecznie!