Kłucia i ucisk w klatce piersiowej a nerwica

Witam serdecznie! W tym roku na początku stycznia miałem robione kontrolnie ECHO serca. Wybrałem się tam, ponieważ odczuwałem kłucia i uczucie ucisku w klatce a także bóle pleców. Lekarz stwierdził po badaniu, że serce mam w stanie idealnym o czym świadczył wynik EF 79%. Stwierdził, że nie mam o co się martwić i przejmować sercem przez najbliższe kilka lat, podsunął iż może to być nerwica. Byłem teraz kontrolnie u lekarza w celu podstemplowania książeczki, zrobiono mi EKG, wszystko w normie. Mam 25 lat, nie palę, nie piję, ciśnienie w normie - nie przekracza 120/80, morfologia dobra, cholesterol w normie, krzepliwość też. Kłucia, uciski odczuwam nadal dość często, ale zostałem objęty opieką psychologa. Mój tato chorował na serce i zmarł 2 lata temu i od tego w sumie się zaczęło. Mam pytanie, jak często powinienem kontrolnie robić EKG serca i USG serca w młodym wieku i bez żadnych czynników ryzyka? Serdecznie pozdrawiam, Tomek

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam! Aktualnie nie ma wytycznych, które mówiłyby jak często należy wykonywać badania EKG spoczynkowe oraz ECHO serca w zdrowej populacji. W związku z tym, że poprzednie wyniki tych badań były prawidłowe, jak również nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w dotychczasowych badaniach, nie ma konieczności wykonywania kontrolnego ECHO serca do momentu zaistnienia wskazań do tego badania (np. odchylenia w badaniu fizykalnym, zmiany w EKG). EKG spoczynkowe może być wykonywane co 1-2 lata, gdyż jest to łatwo dostępne badanie, które może być interpretowane nawet przez lekarza rodzinnego. Oczywiście EKG powinno również zostać wykonane zawsze w przypadku wystąpienia silnego bólu w klatce piersiowej. Niestety nie opisał Pan dokładnie choroby serca Pańskiego taty, przez co trudno uwzględnić tą informację w odpowiedzi na Pańskie pytanie. Z uwagi na silne dolegliwości bólowe warto skonsultować problem z psychiatrą, który powinien zbadać Pana pod kątem zaburzeń lękowych (nerwicy). Odpowiednie leczenie, może przynieść złagodzenie lub nawet ustąpienie dolegliwości ze strony klatki piersiowej. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty