Kłucia w piersiach przy nerwicy lękowej

Od roku czasu mecze sie ze zdiagnozowana nerwica lekowa jednak nie biore lekow bo nie chce ale coraz bardziej sie mecze i sklaniam do tego czyny czy powinnam??? od 3 miesiecy ciagle mam uczucie omdlenia i ciagle mam uczucie kłucia po lewej stronie pod piersia ciezko mi sie oddycha mam badania serca od 2 lekarzy serce mam zdrowe tarczyce wyeliminowana.Czy jak wezme leki i skoncze je brac to czy to wszystko powróci?czy bede sie czula lepiej nie bede miec atakow?bezradna..dziękuje za odp

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

W przypadku zaburzeń nerwicowych, najlepsze rezultaty leczenia pojawiają się kiedy farmakoterapię łączy się z psychoterapią. Gdy poziom lęku jest wysoki i objawy znacznie utrudniają funkcjonowanie, psychiatra musi zapisać leki. Wówczas możliwa jest głębsza praca terapeutyczna. Oczywiście jeśli pacjent funkcjonuje dobrze na początku farmakoterapia nie jest potrzebna, jednak w trakcie psychoterapii może pojawić się potrzeba współpracy z psychiatrą i włączenia leków. Kiedy będzie Pani w dłuższym procesie psychoterapeutycznym, leki będą stopniowo redukowane pod kontrolą psychiatry aż do całkowitego odstawienia. W optymalnym przypadku psychoterapia kończy się redukcją objawów bez konieczności przyjmowania leków. Czy to się uda, zależy od diagnozy i motywacji pacjenta do zmiany w terapii.

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia neriwcy jest psychoterapia, do podjęcia której namawiam. Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradni Leczenia Nerwic lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.