Kłucie na wysokości żeber, pod lewą piersią - czy to normalne po laparoskopii?

10 dni temu miałam laparoskopię, usunięcie torbieli jajników. Po operacji szybko "doszłam do siebie" - przez pierwsze 6 dni miałam typowe bóle po prawej stronie barku, żeber, ból przy głębszym oddychaniu. Kiedy te bóle minęły pojawił się ból pleców, a teraz kłucie po lewej stronie pod piersią, na wysokości żeber, odczuwam to jak kolkę, ból jest stały, nie przechodzi po lekach przeciwbólowych, mam wrażenie, że jest coraz większy. Czy jest to normalne po laparoskopii czy przyplątało mi się dodatkowo inne schorzenie?
ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Jednym z najbardziej nieprzyjemnych, a zarazem bardzo charakterystycznych objawów występujących po zabiegu laparoskopowym są bóle ramion. Są one spowodowane dwutlenkiem węgla w okolicach przepony. Dolegliwości te ustępują zwykle w ciągu kilku dni od operacji i są związane z eliminacją dwutlenku węgla z organizmu.
Drugim typem dolegliwości bólowych są te związane z samym zabiegiem. Nasilenie bólu pooperacyjnego i drętwienie zależy od tego, jak rozległa była operacja oraz od indywidualnej tolerancji bólu. U każdego sytuacja ta może wyglądać inaczej. Dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się do 2-3 tygodni. W takiej sytuacji pomocne są leki przeciwbólowe, gorące okłady.
Dolegliwości, które Pani podaje mogą być związane z laparoskopią. W razie wątpliwości lub nasilenia dolegliwości proszę zgłosić się na kontrolę do lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam serdecznie!