Kłujący ból brzucha - co to może być?

Witam. Mam 17 lat, ważę 48 kg (nie mam anoreksji, jem tyle, ile chcę), 164 cm wzrostu i, co dziwne, nie pojawiła się pierwsza miesiączka. Byłam już u ginekologa i skierował mnie na badania hormonalne. Mam nadzieję, że nie jest to pierwotny brak miesiączki. Czy były przypadki, że miesiączka pojawiała się u dziewcząt w późniejszym wieku? Ostatnio czasami, co jakiś czas, mam kłujące bóle w podbrzuszu, aż mnie dreszcze przechodzą i czasami muszę się położyć. Nie wiem, co to jest.

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Brak miesiączki u kobiety powyżej 16 roku życia, u której nie wystąpiła ona nigdy wcześniej, daje podstawę do rozpoznania pierwotnego braku miesiączki. Ważne jest, by znaleźć przyczynę tego stanu i ją odpowiednio leczyć. Oczywiście, że możliwe jest, że misiaczka u Pani się pojawi. Wszystko zależy od etiologii braku miesiączki i możliwości odpowiedniego leczenia. Bardzo dobrze, że jest Pani już pod opieką ginekologa. Proszę mu zaufać i poddać się zalecanej diagnostyce i leczeniu. Głowa do góry.

Kłujący ból brzucha opisywany przez Panią nie jest objawem charakterystycznym dla danej jednostki chorobowej. Nie podaje Pani okoliczności jego pojawienia się, tego, czy kiedyś już się zdarzał, czy występują inne objawy, tj. nudności, wzdęcia, czy przyjmuje Pani jakieś leki. Bez tego ciężko powiedzieć, jaka jest tego przyczyna. Jeśli ból się będzie nasilać, proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Oczywiście proszę nie zapomnieć porozmawiać o tym problemie ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.