Kłujący ból brzucha od pępka po krocze.

Mam 26 lat. Od kilku dni boli mnie brzuch. Jest to raczej kłucie niż ból i czuję, że przebiega od pępka aż do krocza w jednej, wąskiej linii. Najczęśniej występuje, gdy się napinam, prostuję lub przeciągam. Nie odczuwam przy tym potrzeby częstszego oddawania moczu. Nie przyjmuję żadnych leków. Czym może być spowodowany ten kłujący ból? Czy to zapalenie dróg moczowych?

26 LAT ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Opisywany ból może być spowodowany kilkoma przyczynami. Jedną z nich jest kamica moczowodowa, która objawia się często właśnie jako ból promieniujący do krocza, jednak objawy te są zdecydowanie bardziej nasilone. Inną możliwością może być przepuklina. Należy sobie zadać pytanie, czy pojawienie się bólu było może poprzedzone jakimś nadmiernym wysiłkiem fizycznym z silną pracą mięśni brzucha lub dźwiganiem. To, że ból ten występuje głównie przy napinaniu mięśni może potwierdzać rozpoznanie przepukliny, jednak może też świadczyć o stanie przeciążenia mięśni brzucha.

Tak czy inaczej, tylko na podstawie powyższego opisu nie da się podać przyczyny dolegliwości. Konieczne jest zbadanie pacjenta.

Polecam zgłoszenie się z powyższym problemem do lekarza rodzinnego/internisty w celu dokładnego zbadania. Przydatne będzie wykonanie takich badań jak badanie ogólne moczu, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, a także powłok brzusznych. Być może konieczna będzie konsultacja chirurgiczna w związku z podejrzeniem przepukliny.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.