Po której stronie jest serce i co oznacza ból?

Witam, chciałabym zapytać po której stronie jest serce? Zacznijmy jednak od tego, że mam 15 lat... i od jakiegoś czasu odczuwam kłujący ból po lewej stronie klatki piersiowej... Zazwyczaj to kłucie pojawia się, gdy jestem w stanie spoczynku i trwa od kilkunastu sekund do kilku minut. Gdy mnie kłuje, muszę siedzieć bez ruchu, ponieważ gdy się poruszam, jeszcze bardziej mnie boli. Do tego dochodzi to, że ciężej mi się oddycha, muszę brać płytkie oddechy, bo jak oddycham normalnie, ból jest nie do zniesienia. Kilka lat temu miałam coś takiego, może raz na rok. Ale ostatnio zdarza się to coraz częściej. Nawet kilka razy dziennie.. Raz jak złapało mnie w nocy, nie byłam w stanie wydobyć z siebie głosu... Leżałam tak ok. 15 min... Dodam jeszcze, że w mojej rodzinie dosyć często zdarzały się zawały, jak również choroby serca i wrzody żołądka... Boję się iść do lekarza, ale zapewne to zrobię. Najpierw jednak chciałabym wiedzieć, co to może być? Czy to serce? Po której stronie jest serce, czy jeśli po lewej stronie klatki piersiowej to czy możliwe, że powinnam udac się do kardiologa?
15 LAT ponad rok temu

Witam
Ból w klatce piersiowej może być wynikiem nie tylko chorób serca, ale również układu oddechowego, pokarmowego czy ściany klatki piersiowej, a więc mięśni, żeber bądź czy kręgosłupa.
Kłujący ból może być wynikiem m.in. zaburzeń rytmu serca, raczej nie jest to ból tzw. wieńcowy, sugerujący możliwość zawału, zwłaszcza w tym wieku.
Nasilanie podczas oddychania może sugerować charakter opłucnowy bądź źródło w ścianie klatki piersiowej. Należy pamiętać również o chorobach układu pokarmowego, zapaleniu błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy.
Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, dopyta dokładniej o charakter, umiejscowienie, promieniowanie, okoliczności występowania bólu, etc. oraz zbada Cię. W zależności od uzyskanych informacji zleci odpowiednie badania dodatkowe.
Pozdrawiam