Kłujący ból za lewym obojczykiem

Witam! Mam 23 lata, nadwagę (ale stale się ruszam np. rower, spacery czasem bieganie). Wczoraj rano po wstaniu z łóżka zrobiłem kilkanaście szybkich pompek. Zaraz potem poczułem ból w okolicach serca. Promieniował w stronę szyi po lewej stronie. Na początku bardzo się wystraszyłem i przez myśl przeszło mi nawet wezwanie pogotowia. Od tamtego momentu minęła prawie doba, a ja wciąż czuję ten ból, kiedy leżę na lewym boku, schylę się, kaszlnę lub zrobię pełny wydech. Ból umiejscowiony jest za lewym obojczykiem i promieniuje w stronę serca i lewej strony szyi (mam wrażenie kłucia). W przypadku, kiedy nie robię żadnej z opisanych czynności bólu nie ma. Cała ta sytuacja bardzo mnie niepokoi. Zapisałem się na wizytę do kardiologa, ale będę na nią czekać niemal tydzień. Co mam zrobić w tej sytuacji? Czym może być spowodowany ten ból? Dodam jeszcze, że regularnie oddaję krew i moje wyniki zawsze są w normie. Ciśnienie i puls w porządku. Kilka dni temu byłem osłuchany przez lekarza i nie wykryto żadnych anomalii.

Witam Pana serdecznie! Przyczyny bólu w klatce piersiowej mogą być różne - związane z niedokrwieniem serca, przeciążeniem mięśni klatki piersiowej, podrażnieniem nerwów międzyżebrowych itp. Ból pochodzenia sercowego ma zazwyczaj charakter ucisku, uczucia ciężaru w klatce piersiowej i jest zlokalizowany centralnie, w okolicy mostka. Prawdopodobieństwo, że ból ma charakter wieńcowy, czyli pochodzenia serca zależy od wieku (wyższe u mężczyzn >40 r.ż., poniżej niskie), palenia papierosów, nadwagi lub otyłości, wywiadu rodzinnego (np. zawał serca w młodym wieku w rodzinie). Ból od serca zazwyczaj nie ustępuje po zwykłych lekach przeciwbólowych. Jeżeli ból w klatce jest inny niż opisałam powyżej, nie ma Pan czynników ryzyka choroby wieńcowej, prawdopodobieństwo, że to jest ból od serca jest niewielkie. Całkiem możliwe, że są to bóle związane z zapaleniem przyczepów mięśniowych lub połączeń żebrowych z mostkiem. Rozstrzygnąć to może jednak jedynie lekarz, który może Pana zbadać i zrobić potrzebne badania (np. oprócz EKG dodatkowo markery uszkodzenia serca - CK MB lub troponina). Gdyby ból i dyskomfort nasilał się polecam zgłosić się na SOR najbliższego szpitala.