Ból za uchem

Witam, od dwóch dni mam kujący ból za uchem. Myślę że to nerwoból jak mogę się go pozbyć? Jeżeli to nie nerwoból, to co może oznaczać? Kłujący ból za uchem pojawił się stosunkowo niedawno, ale już jest bardzo denerwujący. Czy powinnam wykonać jakieś badania? Skonsultować objaw z jakimś specjalistą? A może wystarczy porozmawiać z lekarzem rodzinnym? Ból za uchem nie jest bardzo uciążliwy i przeszywający, ale czy to może się pogorszyć? Czy ból może stać się nie do wytrzymania? Jeżeli tak to czy można coś zrobić, aby tego uniknąć? Czy są jakieś leki, tabletki, bez recepty, które zmniejszą ból za uchem? A może to być zapalenie ucha? Martwię się, ponieważ w mojej rodzinie pewna osoba miała po takim bólu za uchem zapalenie, które doprowadziło do znacznego pogorszenia jej słuchu. W pewnym momencie groziła jej nawet głuchota... Bardzo proszę o odpowiedź i wyjaśnienie moich wątpliwości.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie wiem dokładnie jakiego pochodzenia jest tan ból. Ból neuropatyczny nie jest dobrze łagodzony za pomocą zwykłych środków przeciwbólowych, ponieważ mechanizm bólowy jest inny niż w zwykłym bólu. Stosowane jest następujące leczenie w skrajnych przypadkach:
Leki, które zwykle stosowane w leczeniu padaczki , np. okskarbazepina lub karbamazepina. Dawka leku jest stopniowo zwiększana. W przybliżeniu 75% pacjentów reaguje pozytywnie na leczenie. Ponadto, środki zwykle stosowane w leczeniu depresji, należące do grupy trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych mogą być stosowane z dobrym skutkiem. Często obie grupy leków stosowane są w kombinacji.
Ataki nerwobólu nerwu trójdzielnego mogą zostać złagodzone przez podanie lidokainy lub fenytoiny dożylnie. Inną kuracją jest wstrzykiwanie glicerolu w obszar, gdzie zaczyna się nerw lub miejscowe ogrzanie tego obszaru.
Czasami konieczny jest zabieg operacyjny jeśli przyczyną jest ucisnięcie gałęzi nerwu trójdzielnego w jego przebiegu w kanale kostnym
Przezskórna stymulacja nerwu (TNS lub TENS), która wysyła impulsy elektryczne przez skórę w obszarze, gdzie występuje ból. Pacjent może nawet mieć takie urządzenie w domu, które może stosowane, gdy pojawia się ból.
Obcisła odzież w miejscach, gdzie pojawia się ból wydaje się pomocna u niektórych pacjentów.
Proponuję jednak w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem.