Koktajle warzywno-owocowe w diecie

Witam. Od tygodnia codziennie blenduję surowe warzywa i owoce na koktajle (z wodą/mlekiem/jogurtem) i wypijam tego ok. 1,5 litra/dobę. Wcześniej bardzo rzadko jadłam warzywa i owoce, czy nagłe bombardowanie nimi może zaszkodzić mojemu organizmowi? Czy wątroba może mieć problem? Wiele lat nie jadłam śniadań, teraz mam gęsty zielony koktajl i czuję się wspaniale, jestem najedzona od rana ale nie czuję się ociężała. Czy można z koktajlami przesadzić? Czym to ewentualnie grozi? Jaki jest limit? Dzię

Jak najbardziej może Pani spożywać takie koktajle - ich wprowadzenie do diety na pewno nie zaszkodzi. Może Pani spożywać je bez większych ograniczeń, ale pod jednym warunkiem - koktajle nie mogą zastąpić wszystkich posiłków. Proszę pamiętać, że choć podstawą diety powinny być warzywa i owoce to nie może w niej zabraknąć produktów zbożowych, źródeł pełnowartościowego białka i tłuszczu - a więc powinny się znaleźć wszystkie produkty z Piramidy Żywienia.

Witam,

proszę pozostawić takie ilości koktajli jednak z nimi nie przesadzać. Nie zwiększa już Pani podanej ilości ponieważ zbyt duża dawka warzyw i owoców może spowodować wzdęcia, biegunki lub zaparcia - zbyt duża ilość błonnika w diecie.
Proszę też starać się nie pić koktajli owocowych na noc ponieważ może to skutkować wzrostem wagi. Owoce mają spore ilości cukrów prostych, które niestety pod koniec dnia, kiedy nasza zdolność insulinowa spada, nie będą odpowiednio trawione a nieprzetrawione cukry odkładaj się w postaci tkanki tłuszczowej. Dodatkowo zaczną fermentować w jelitach co może przyczynić sie do dolegliwości żołądkowo- jelitowych. Proponuje koktajle owocowe wypijać maksymalnie do godziny 16:00.
Musi też Pani pamiętać że dieta nie może opierać się na koktajlach a powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Należy dostarczać odpowiedniej ilości białka, węglowodanów złożonych i dobrych tłuszczy.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam ilość koktajli którą Pani wypija jest wystarczająca.Wprowadzenie ich do diety nie zaszkodzi ale proszę pamiętać że większa ich ilość może powodować wzdęcia.
Pozdrawiam
Monika Konieczna