Kołatanie serca, ucisk w mostku, złe samopoczucie a wyniki badania holterowskiego

Mam 22 lata i od jakiegoś czasu problemy z sercem. A mianowicie dziwne kołatania serca czasem ucisk w mostku, nieraz strasznie źle się czuję, słabo mi itp.( gdy zmierzę ciśnienie i tętno serca wynosi ok 36 uderzeń na minutę) w badaniu holterowskim wyszło : Arytmie nadkomorowe składały się z 375 pojedynczych zaburzeń nadkomorowych, bez pauz, 143 bradykardii-w czasie snu , bez napadowego częstoskurczu nadkomorowego. Czy powinnam się tym martwić?
22 LAT ponad rok temu

Badanie holterowskie to tylko jedna doba z życia czyli nie musi wykazać wszystkich patologii. W przypadkach takich jak opisany zwykle wykonuje się jeszcze badanie echokardiograficzne, by wykluczyć organiczne zmiany w sercu. Ale o skierowaniu na takie badania decyduje lekarz, który zbierając wywiad, osłuchując serce i analizując ekg jest w stanie ocenić "czy jest się czym martwić" i czy pacjent wymaga pogłębiania diagnostyki.
Opisane objawy często mają tło czynnościowe, bez istotnego znaczenia klinicznego.

Pani dolegliwości oraz opisywane objawy wymagają specjalistycznej oceny przez kardiologa. Przytoczony opis badania ekg metodą Holtera jest niewystarczający dla prawidłowej oceny. Niewątpliwie występuje wyraźna tendencja do tzw. bradykardii czyli wolnej czynności serca. Na ile istotna klinicznie nie można stwierdzić jedynie na podstawie Pani opisu. Odczuwane kołatania serca mogą sugerować napady częstoskurczu. W badaniu ekg met. Holtera nie zostały jednak zarejestrowane. Wskazane byłoby również wykonanie badania echokardiograficznego. W związku z powyższym proponuję udać się do kardiologa.