Kołatanie serca, uczucie duszności i zgaga przy wrodzonej wadzie serca

Witam! Mam 27 lat. Od urodzenia choruję na serce (wrodzona wada serca - niedomykalność zastawki aortalnej - włókniste zwężenie podzastawkowe). W wieku 12 lat przeszłam operację. Od pewnego czasu dokucza mi kołatanie serca, szarpnięcia, a w nocy mam odczucie jakby ktoś albo coś ściskało mi klatkę i puszczało (nie wiem jak to opisać), trwa to ok. 5-10 sekund. Wybudza mnie to ze snu, zdarza się, że po tym serce mi wali, tętno mam 60-64, a czasami normalnie bije albo jakby na chwilę gubiło rytm, tzn. mocne 2-3 uderzenia po zatrzymaniu i potem wraca do normalnego bicia. Potem boję się zasnąć sprawdzam czy serce bije i tak dalej. Z kolei w splocie słonecznym (między piersiami odczuwam ucisk) trwa on czasami nawet cały dzień a wieczorem puszcza. Czasami mam wrażenie jakby moja skóra (klatka piersiowa i szyja) były naciągnięte. Mam wrażenie, że moje serce bije raz dobrze, a raz jakby się odbijało albo gubiło rytm. W dodatku czasami mam objawy zgagi, jakby coś stało mi w mostku i na żołądku oraz w gardle jakaś gula (biorę lanzul i metoclopramidum 10mg), trochę pomogło.

Jestem niskociśnieniowcem, moje ciśnienie 110/48 p. 56-62, czasami mam także 98/48 p.58-60. Mam lekką anemię. Moje wyniki: ECHO: Aorta: 29mm, max gradient 28 mmhg, niedomykalność **/*** Zastawka dwudzielna: pogrubiałe płatki niedomykalność **. Lewy przedsionek 39mm. Lewa komora: wielkość w skurczu 28mm, w rozkurczu 46mm EF65%. Tylna ściana: grubość w skurczu 16mm, w rozkurczu 12mm. Przegroda międzykomorowa: grubość w skurczu 13mm, w rozkurczu 9mm. Osierdzie NIE. Holter: Średnia częstość rytmu wynosiła 74. Minimalna wynosiła 37, Maksymalana wynosiła 160. Pauz dłuższych od 2.5 s.wystąpiło 0 . pobudzeń komorowych 1, w tym 0 V-tach. i 0 par, bigemnii komorowych 0 i trigemnii komorowych 0. pobudzeń nadkomorowych 4, w tym 0 SV-tach. BIGEMNI I TRIGEMNII nadkomor. 0. Łącznie migotanie/trzepotanie przedsionków 0. Epizody ST łącznie 617 minut. Maks. bezwzględna zamiana ST wynosiła - 1.6. Pacjent użył przycisku zdarzeń 0. Zarejestrowano 35 przykładów RR1,5s.

Bardzo bym prosiła o interpretację wyników i czy coś mi grozi, jestem pod stałą kontrolą, ale nie za dużo wiem (czy grozi mi coś poważnego, mam 2 dzieci). Biorę propranol i kalms oraz tabletki na żołądek. Nie męczę się, czynności nie sprawiają mi kłopotu. Mam lekką anemię. Duszności może lekkie. PS. Chciałabym się dowiedzieć, jaką mam tachykardię i czy coś mi grozi. Jakie są moje wyniki? Robiłam w listopadzie. Ekg ponoć w normie. Proszę o pomoc, co mi jest i co mi dolega? Pozdrawiam

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Problemy w leczeniu zawału

Na wystąpienie zawału serca najbardziej narażeni są mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety, które ukończyły 55 lat. Prof. Janina Stępińska odpowiada na pytanie, dlaczego pomimo dostępności metod leczenia, wciąż 1/4 pacjentów, która doświadczyła zawału, nie jest leczona

Witam!
Bardzo dobrze, że przyjmuje Pani lanzul i metoclopramid, gdyż część objawów mogła być spowodowana refluksem żółądkowo-przełykowym. Jeśli chodzi o najważniejszą część pytania czyli dolegliwości sercowe, to wykonane badanie Holter EKG nie zarejestrowało niczego niepokojącego, jeśli chodzi o zaburzenia rytmu. Pojedyncze dodatkowe pobudzenia nadkomorowe i jedno pobudzenie komorowe mieszczą się w zakresie normy. Nie ma konieczności stosowania leków antyarytmicznych. W badaniu ECHO najbardziej istotną nieprawidłowością jest niedomykalność zastawki aortalnej i mitralnej. Jednakże serce jest wydolne (frakcja wyrzutowa wynosi 65%) a aorta wstępująca jest nieposzerzona, co pozwala na coroczną kontrolę kardiologiczną. Stosowanie leków rozszerzających naczynia - co jest niekiedy zalecane w istotnych niedomykalnościach - w tej chwili, z uwagi na i tak niskie ciśnienie krwi, nie jest wskazane. Podsumowując, w tej chwili Pani stan wydaje się być dobry, a hemodynamika (krążenie krwi) wydolna. Z załączonego opisu może wynikać, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. Proponuję pozostać pod kontrolą kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty