Kołatanie serca, uczucie duszności i zgaga przy wrodzonej wadzie serca

Witam! Mam 27 lat. Od urodzenia choruję na serce (wrodzona wada serca - niedomykalność zastawki aortalnej - włókniste zwężenie podzastawkowe). W wieku 12 lat przeszłam operację. Od pewnego czasu dokucza mi kołatanie serca, szarpnięcia, a w nocy mam odczucie jakby ktoś albo coś ściskało mi klatkę i puszczało (nie wiem jak to opisać), trwa to ok. 5-10 sekund. Wybudza mnie to ze snu, zdarza się, że po tym serce mi wali, tętno mam 60-64, a czasami normalnie bije albo jakby na chwilę gubiło rytm, tzn. mocne 2-3 uderzenia po zatrzymaniu i potem wraca do normalnego bicia. Potem boję się zasnąć sprawdzam czy serce bije i tak dalej. Z kolei w splocie słonecznym (między piersiami odczuwam ucisk) trwa on czasami nawet cały dzień a wieczorem puszcza. Czasami mam wrażenie jakby moja skóra (klatka piersiowa i szyja) były naciągnięte. Mam wrażenie, że moje serce bije raz dobrze, a raz jakby się odbijało albo gubiło rytm. W dodatku czasami mam objawy zgagi, jakby coś stało mi w mostku i na żołądku oraz w gardle jakaś gula (biorę lanzul i metoclopramidum 10mg), trochę pomogło.

Jestem niskociśnieniowcem, moje ciśnienie 110/48 p. 56-62, czasami mam także 98/48 p.58-60. Mam lekką anemię. Moje wyniki: ECHO: Aorta: 29mm, max gradient 28 mmhg, niedomykalność **/*** Zastawka dwudzielna: pogrubiałe płatki niedomykalność **. Lewy przedsionek 39mm. Lewa komora: wielkość w skurczu 28mm, w rozkurczu 46mm EF65%. Tylna ściana: grubość w skurczu 16mm, w rozkurczu 12mm. Przegroda międzykomorowa: grubość w skurczu 13mm, w rozkurczu 9mm. Osierdzie NIE. Holter: Średnia częstość rytmu wynosiła 74. Minimalna wynosiła 37, Maksymalana wynosiła 160. Pauz dłuższych od 2.5 s.wystąpiło 0 . pobudzeń komorowych 1, w tym 0 V-tach. i 0 par, bigemnii komorowych 0 i trigemnii komorowych 0. pobudzeń nadkomorowych 4, w tym 0 SV-tach. BIGEMNI I TRIGEMNII nadkomor. 0. Łącznie migotanie/trzepotanie przedsionków 0. Epizody ST łącznie 617 minut. Maks. bezwzględna zamiana ST wynosiła - 1.6. Pacjent użył przycisku zdarzeń 0. Zarejestrowano 35 przykładów RR1,5s.

Bardzo bym prosiła o interpretację wyników i czy coś mi grozi, jestem pod stałą kontrolą, ale nie za dużo wiem (czy grozi mi coś poważnego, mam 2 dzieci). Biorę propranol i kalms oraz tabletki na żołądek. Nie męczę się, czynności nie sprawiają mi kłopotu. Mam lekką anemię. Duszności może lekkie. PS. Chciałabym się dowiedzieć, jaką mam tachykardię i czy coś mi grozi. Jakie są moje wyniki? Robiłam w listopadzie. Ekg ponoć w normie. Proszę o pomoc, co mi jest i co mi dolega? Pozdrawiam

Witam!
Bardzo dobrze, że przyjmuje Pani lanzul i metoclopramid, gdyż część objawów mogła być spowodowana refluksem żółądkowo-przełykowym. Jeśli chodzi o najważniejszą część pytania czyli dolegliwości sercowe, to wykonane badanie Holter EKG nie zarejestrowało niczego niepokojącego, jeśli chodzi o zaburzenia rytmu. Pojedyncze dodatkowe pobudzenia nadkomorowe i jedno pobudzenie komorowe mieszczą się w zakresie normy. Nie ma konieczności stosowania leków antyarytmicznych. W badaniu ECHO najbardziej istotną nieprawidłowością jest niedomykalność zastawki aortalnej i mitralnej. Jednakże serce jest wydolne (frakcja wyrzutowa wynosi 65%) a aorta wstępująca jest nieposzerzona, co pozwala na coroczną kontrolę kardiologiczną. Stosowanie leków rozszerzających naczynia - co jest niekiedy zalecane w istotnych niedomykalnościach - w tej chwili, z uwagi na i tak niskie ciśnienie krwi, nie jest wskazane. Podsumowując, w tej chwili Pani stan wydaje się być dobry, a hemodynamika (krążenie krwi) wydolna. Z załączonego opisu może wynikać, że nie ma bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. Proponuję pozostać pod kontrolą kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!