Kolejny guzek - co mam teraz zrobić?

Półtora roku temu podczas samobadania znalazłam w piersi za brodawką mały guzek (z piersi tej przy ucisku wydobywał się żółty płyn, który z czasem stał się brązowy). Pomimo tego, że na badaniu USG guzek nie był widoczny, w końcu doprosiłam się chirurga onkologa o jego chirurgiczne usunięcie. Było to pół roku temu, a guzek okazał się brodawczakiem. Nadal regularnie się badam i znów znalazłam mały twardy przesuwalny guzek w tej samej piersi, jednak w innym miejscu (ogon spencea).

Byłam już na USG - radiolog nic nie znalazł - oraz na wizycie u onkologa. W badaniu palpacyjnym pani onkolog znalazła guzek, ale kazała mi się nim nie przejmować i przyjść na kontrole za 9 miesięcy. Jestem zaskoczona tak długim terminem i brakiem innych badań, skoro podobna sytuacja miała miejsce. Pierś w okolicy guzka jest bolesna, zwłaszcza w drugiej połowie cyklu. Nie wiem, co mam dalej robić, tym bardziej, że w rodzinie były już raki piersi - ciotka (siostra ojca) w wieku 38 lat, a teraz zachorowała na raka piersi babcia 82 lata (mama mamy);

Proszę o radę, co robić.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Bordawczaki to nowotwory łagodne, które wiążą się prawie zawsze z ciemnobrunatnym wyciekiem z brodawki oraz lokalizacją zabrodawkową. Dla lekarza do decyzji wyboru postępowania istotnych jest wiele informacji - jak wygląda guzek w badaniu USG oraz palpacyjnym, Pani wiek oraz oczywiście wywiad rodzinnny w kierunku obciążenia nowotworami piersi.

W niektórych sytuacjach wykonuje się dodatkowo badanie mammograficzne, ale zależy to od budowy piersi, czyli głównie od wieku pacjentki. Im kobieta jest starsza, tym mniej w piersiach tkanki gruczołowej i więcej widać w badaniu mammograficznym. Nie napisała Pani swojego wieku, więc trudno mi domniemywać, czy takie badanie w Pani przypadku miałoby wartość.

Niestety trudno mi cokolwiek Pani doradzać. Ewentualną decyzję o nakłuciu lub wycięciu guzka należałoby podjąć, znając dokładny obraz piersi w USG oraz jaki guzek jest w badaniu palpacyjnym. Może się okazać, że jest to po prostu zagęszczenie tkanki gruczołowej w piersiach.

Myślę, że powinna Pani udac się do Poradni Genetycznej, gdzie będzie Pani miała wykonane badania w kierunku ewentualnego obciążenia rodzinnego (mutacja BRCA1 i BRCA2). Skierowanie otrzyma pani od lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie