Kolor włosów naszego dziecka: jaki najprawdopodobniej będzie?

Witam.
Mam pytanie, jakie są możliwości i prawdopodobieństwa koloru włosów u dziecka. Ja jestem brunetką, mąż rudy. Moi rodzice - tata brunet, mama szatynka, siostra ciemny blond. Rodzice męża - mama ruda, tata szatyn, brat rudy.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani mąż nie posiada genu ciemnych włosów, który jest dominujący. Oznacza to, że z blondynką spłodzi zawsze dziecko o kolorze włosów blond lub rude. Pani będąc brunetką może mieć zarówno dwa allele genów ciemnych włosów - wtedy wszystkie Pani dzieci będą mieć ciemne włosy, partner nie ma znaczenia, lub może Pani być tzw. heterozygotą i mieć jeden zdominowany gen jasnych włosów (blond lub rudych) i jeden dominujący ciemnych, który się uwidocznił. Ta druga sytuacja jest bardziej prawdopodobna, jako, że Pani siostra jest blondynką, czyli uzyskała od obydwojga rodziców geny jasnych włosów. W takim wypadku w Pani małżeństwie każde dziecko będzie miało szansę 50% na włosy jasne (blond lub rude) a 50% na ciemne.

Trzeba również pamiętać, że we wczesnym dzieciństwie kolor włosów częstosię zmienia i dziecko może mieć początkowo inny ich kolor niż w późniejszym wieku.

Pozdrawiam serdecznie!