Kolposkopia i wycinek

Dzień dobry, bardzo proszę o interpretację moich wyników. Dodam, że mój ginekolog już mi zaproponował zrobienie koloposkopii i pobranie wycinka, co mnie bardzo niepokoi. Oto moje wyniki badania cytologicznego: ocena wg systemu Bethesta (TBS 2001) - rozmaz warunkowo dopuszczony do oceny, częściowo nieczytelny z powodu licznych komórek odczynu zapalnego. Obraz cytologiczny nieprwidłowy - zmiany odczynowe związane z zapaleniem. Nie stwierdza się cech śródnabłonkowej neoplazji ani raka. Stopień cytologiczny wg Papanicolau - II. Natomiast badanie wcześniejsze: rozmaz też niezbyt czytelny z powodu licznych komórek zapalnych. Nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu zlośliwego. Szczegółowy opis: czynniki infekcyjne (mikroorganozmy): infekcja o cechach bacterial vaginosis. Inne zmiany nienowotworowe (odczynowe i naprawcze): zmiany odczynowe zwiazane z zapaleniem (łącznie z typową regeneracja). Po tym wyniku lekarz mnie leczył. Po leczeniu zrobił cytologię i są takie wyniki, jakie podałam jako pierwsze. Po czym, jak wspomniałam, zalecił kolposkopię i pobranie wycinka, czym się bardzo denewruję. Proszę napisać, jakie jest Państwa zdanie na temat tych wyników. Dziękuję bardzo.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Typowym wskazaniem do kolposkopii są rozpoznane w cytologii zmiany w komórkach nabłonka szyjki macicy, nasuwające podejrzenie raka. Z Pani opisu wynika jasno, że takie rozpoznanie nie jest prawdopodobne. Pani lekarz jednak z pewnością nie bez powodu proponuje kolposkopię. Być może ma Pani polip szyjki macicy, brodawki płciowe lub owrzodzenia w drogach rodnych? To też możliwe wskazania. Radzę spytać lekarza o przyczynę, dla której planuje to badanie. Tak czy siak, nie powinna Pani bardzo się niepokoić ani denerwować, ponieważ nie jest to badanie inwazyjne.

Pozdrawiam serdecznie!