Komórki plazmatyczne we krwi 2-latka?

Bardzo proszę o pomoc! Wyniki mojego dwuletniego synka po 6-dniowej kuracji antygrzybiczej :((((( WBC 6,5, RBC4,63, RDW 16,4, PLT 255, NEU% 12,5, LYM % 77,7, LYM G/L 5,05. Rozmaz: podzielone 11%, kwasochłonne 1%, monocyty 7%, komórki plazmatyczne 81%. Nie ma limfocytów ogólnie (???). Czy to błąd, czy białaczka? Bardzo proszę o pomoc!

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Komórki plazmatyczne są komórkami układu odpornościowego, których funkcją jest produkcja i wydzielanie przeciwciał. Komórki plazmatyczne powstają w wyniku pobudzenia limfocytów B i odgrywają poważną rolę w odporności i usuwaniu czynnika infekcyjnego. Po zakończeniu odpowiedzi odpornościowej komórki te ulegają samoistnemu unicestwieniu. Komórki plazmatyczne rzadko pojawiają się w krwi obwodowej, tym bardziej u dzieci. Niemniej, trzeba wziąć poprwkę na to, że synek był poddany kuracji przeciwgrzybiczej, co mogło istotnie wpłynąć na rozmaz krwi. Nie dopatruję się raczej patologii, ponieważ pozostałe parametry morfologii krwi są w normie i nie pisze Pani o ewentualnych dolegliwościach. Pronuję powtórzyć morfologię z rozmazem za około 10 dni.

Pozdrawiam serdecznie