Komórki zapalne głównie typu limfocytów oraz pojedyncze histiocyty
Witam. Proszę o interpretację wyniku biopsji tarczycy typu BAC. Rozpoznanie: W USG - guzek hipoechogeniczny 12x7x5mm. Cytologicznie - treść surowicza z domieszką koloidu, komórki zapalne głównie typu limfocytów oraz pojedyncze histiocyty. Obraz może odpowiadać zapaleniu tarczycy. Pozdrawiam Daniel

MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Leczenie operacyjne raka nerki
Rak nerki stanowi kilka procent wszystkich przypadków nowotworów złośliwych. Częściej wykrywany jest u mężczyzn. Co jeszcze warto wiedzieć o tej chorobie? Dowiedz się, jak przebiega leczenie operacyjne raka nerki.
Dzień dobry, jeśli biopsja została dokładnie wykonana, to może to oznaczać, że nie jest to guzek , a jedynie obszar hipoechogniczny, typowy również dla zmian zapalnych tarczycy. Opisując usg mamy prawo napisać guzek - jeśli faktycznie jest to zmiana wyczuwalna pod palcami w postaci guzka. Jeśli nie wyczuwamy zmiany w badaniu fizykalnym pacjenta, nie powinnimy pisać "guzek", tylko "zmiana ogniskowa".
Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz