Komórki zapalne głównie typu limfocytów oraz pojedyncze histiocyty

Witam. Proszę o interpretację wyniku biopsji tarczycy typu BAC. Rozpoznanie: W USG - guzek hipoechogeniczny 12x7x5mm. Cytologicznie - treść surowicza z domieszką koloidu, komórki zapalne głównie typu limfocytów oraz pojedyncze histiocyty. Obraz może odpowiadać zapaleniu tarczycy. Pozdrawiam Daniel

Dzień dobry, jeśli biopsja została dokładnie wykonana, to może to oznaczać, że nie jest to guzek , a jedynie obszar hipoechogniczny, typowy również dla zmian zapalnych tarczycy. Opisując usg mamy prawo napisać guzek - jeśli faktycznie jest to zmiana wyczuwalna pod palcami w postaci guzka. Jeśli nie wyczuwamy zmiany w badaniu fizykalnym pacjenta, nie powinnimy pisać "guzek", tylko "zmiana ogniskowa".

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz