Kompleksy z powodu nadwagi u 13-latki

Witam, nazywam mam 13 lat i 156 wzrostu . Ważę 70 kg . I nie mogę zjechać z wagi . Mam bardzo straszne kompleksy wstydze się swojego ciała . Ostatnio byłam u lekarza i wstydziłam się gdy zeszłam z wagi . Pani doktor powiedziała że mam zacząć dietę, wiec wytłumaczyłam jaką mam sytuacje . Gdy zobaczę coś co lubię zjeść to od razu sie za to łapie .próbowałam już głodówkę ale nie potrafię się powstrzymać . BARDZO PROSZĘ O POMOC ! ;(

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Głodówka nie jest dobrym rozwiązaniem na utratę masy ciała - może tylko zaszkodzić. Proponuję wprowadzić zasady zdrowego odżywiania, czyli:
1) Spożywać posiłki regularnie, w ilości 5 dziennie, w odstępach co około 4 godziny
2) Unikać żywności przetworzonej (gotowych dań dostępnych w sklepach, żywności typu fast food, konserw mięsnych itp.), słodyczy (w tym także napojów słodzonych) oraz tłustych przekąsek - chipsów, krakersów, paluszków,prażynek itp.
3) Spośród rodzajów obróbki kulinarnej stosować gotowanie w wodzie, gotowanie na parze, pieczenie w folii, unikać natomiast smażenia, zwłaszcza na głębokim tłuszczu
4) Spożywać codziennie świeże warzywa i owoce
5) Wzbogacać dietę o pełnoziarniste produkty zbożowe - ciemne lub mieszane pieczywo, kasze, brązowy ryż, płatki owsiane, makaron razowy
6) Unikać tłustych potraw, tłustych mięs i wędlin, podrobów itp.
W przypadku chęci sięgnięcia po coś niezdrowego, warto spróbować zastąpić to zdrowszym odpowiednikiem, lub chociaż zmniejszyć wtedy ilość spożywanego produktu.
Ważna jest również codzienna aktywność fizyczna.

Witam, dobry dietetyk ustali taką dietę, że będzie można jeść co lubisz - dieta nie polega na głodzeniu się ani unikaniu produktów które sie lubi- mozna jeść wszytsko ale w rozsądnych ilościach, dla osób w twoim wieku zwykle ukłąda się diety właśnie biorąc pod uwagę to co lubisz i to jakie masz przyzwyczajenia żywieniowe