Komplikacje powypadkowe - jak przeciwdziałać bólom kręgosłupa w odcinku lędźwiowym?

33 lata, mężczyzna. Pracuję jako handlowiec, dużo jeżdżę samochodem. Po stłuczce (wjechano w tył mojego auta) mam bóle pleców w odcinku lędźwiowym. Zrobiłem zdjęcie RTG, wyszło: na poziomie tarczy międzykręgowej L4-L5 niewielki, na około 4 mm ześlizg trzonów do tyłu. Ortopeda stwierdził, że to nic, i zlecił tylko laser i krioterapię. Niestety, nic to nie pomogło, bóle dalej występują, zwłaszcza przy długim staniu czy po grze w koszykówkę. Byłem też na konsultacji u neurologa, stwierdził, że to brak ćwiczeń, że mam straszenie pościągane mięśnie, przepisał leki przeciwbólowe i zlecił ćwiczenia na ten odcinek pleców. Jakie mam wykonywać ćwiczenia? Czy to wystarczy, czy poradzić się jeszcze innego specjalisty? Pozdrawiam KK

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Najważniejsze są systematyczne i odpowiednio dobrane ćwiczenia. Tabletki przeciwbólowe, niestety, problemu nie rozwiążą, a jedynie mogą spowodować objawy niepożądane, na przykład ze strony przewodu pokarmowego. Proszę pamiętać o lekach osłonowych.

Najlepiej, żeby ćwiczenia dobrał specjalista rehabilitacji (na przykład ćwiczenia metodą MacKenziego).

Podczas jazdy samochodem warto pod plecy podkładać wałek. Ważna jest również odpowiednia pozycja - kolana nie powinny być wyżej niż stawy biodrowe. Jeżeli jeździ Pan dużo samochodem, warto robić przerwy w celu wyprostowania pleców.

Pozdrawiam.