Konflikt pępowinowy: Co to znaczy?

Witam.
Mam takie pytanie: Niedawno urodziłam i w mojej karcie wypisu było napisane, że przy porodzie był konflikt pępowinowy co to znaczy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Konflikt pępowinowy to sytuacja, w której pępowina zostaje uciśnięta i częściowo lub całkowicie zablokowany zostaje przepływ przez naczynia pępowinowe- tętnice i żyłę. Zwykle jest to spowodowane owinięciem pępowiny wokół szyi lub innej części ciała dziecka bądź powstaniem węzła pępowiny. Stan ten może prowadzić do niedotlenienia dziecka, jednak zwykle wszystko kończy się szczęśliwie.

Pozdrawiam serdecznie!