Konflikt serologiczny a planowanie ciąży

Witam.Mam 21 lat. Martwię się, że w przyszłości, gdy będę planowała dziecko mogą być komplikacje. Mój chłopak ma grupę krwi Orh+ a ja Arh-, słyszałam o konfikcje serologicznym. Nie chcę by moja ciąża była zagrożona ani, żeby dziecko urodziło się chore. Czy należy zrobić jakieś badania przed ciążą aby ominąć jakoś ten problem serologiczny?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podane przez Panią informacje wskazują, że rzeczywiście istnieje zagrożenie konfliktu serologicznego jeśli zdecyduje się Pani na dziecko z tym partnerem. Niestety nie ma jednak takiej możliwości, by wykonać jakiekolwiek badania, które pomogłyby zapobiec konfliktowi. W ramach profilaktyki stosuje się jednak immunoglobulinę anty-D - o konieczności podania decyduje jednak specjalista ginekolog.