Konflikt serologiczny - czy był przyczyną poronienia?

Poroniłam. Hormon beta HCG zaczął mi nagle spadać, do tego krwawienie i silny ból podbrzusza. Dostałam w szpitalu leki na całkowite oczyszczenie i zwijam się teraz z bólu. Nie mogę się z tym pogodzić. Pragnęłam tego dziecka od dłuższego czasu. Odebrałam wyniki grupy krwi mojej i męża, okazało się, że mamy konflikt serologiczny. Czy to mogło być przyczyną tego poronienia? Przecież wszystko było dobrze. Mam pytanie, czy po tym poronieniu powinnam otrzymać jakiś lek albo zastrzyk, żeby przy kolejnej próbie sytuacja się nie powtórzyła?

Lek. Krystyna Gałązka

Witam!
Pisze Pani o konflikcie serologicznym, więc rozumiem, że ojciec dziecka ma grupę krwi Rh (+), a Pani ma Rh (-). To jednak nie oznacza, że wystąpił konflikt serologiczny i że z tego powodu nastąpiło poronienie. Zdarzyć to się mogło tylko pod warunkiem, że nie była to pierwsza ciąża, lub że miała Pani nieokreślone krwawienia, czy inwazyjne zabiegi podczas ciąży. Jeśli była to ciąża pierwsza, powinna Pani  dostać immunoglobulinę, dzięki której ryzyko konfliktu serologicznego w kolejnej ciąży zostanie zminimalizowane.
Proszę więc powiadomić swojego ginekologa o Państwa grupach krwi i porozmawiać z nim na temat profilaktyki konfliktu serologicznego w kolejnej ciąży.
Pozdrawiam!