Konflikt serologiczny - czy sytuacja może się powtórzyć?

Witam! Mam 23 lata. Pod koniec stycznia poroniłam - najprawdopodobniej przyczyną był konflikt krwi: moja krew to A- a mojego męża Brh +. W tym momencie jestem ponownie w ciąży - 6. tydzień - minęło ok. pół roku od poronienia. Dodam, że wychodząc ze szpitala dostałam zastrzyk na moje przeciwciała. Czy to wystarczy? Bardzo mnie to martwi. Czy z tą ciążą może być też coś nie tak? Dodam, że mieszkam w UK. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli ciąża sprzed pół roku była Pani pierwszą, albo też przy poprzednich ciążach otrzymała Pani również zastrzyk z immunoglobuliną antyD, to może Pani być spokojna - to nie konlikt serologiczny był przyczyną straty. Najprawdopodobniej były nią natomiast zaburzenia genetyczne, jest to bowiem najczęstsza przyczyna poronień w pierwszym trymestrze i na szczęście rzadko powtarza się w kolejnych ciążach.

Otrzymany przez Panią lek powinien zabezpieczyć Pani dziecko w obecnej ciąży przed konsekwencjami niezgodności w zakresie układu Rh. Najprawdopdobniej będzie Pani miała teraz wykonane badanie krwi w kierunku przeciwciał (wykonuje się je razem z badaniem grupy krwi) - jeżeli wynik będzie ujemny (brak przeciwciał), to może Pani być zupełnie uspokojona.

Pozdrawiam!