Konflikt w związku z powodu palenia papierosów przez partnera

Dlaczego tak się denerwuję paleniem mojego chłopaka ? Jak się poznaliśmy nie palił papierosów, był po 'rzuceniu' i wytrzymał ponoć rok. Jednak jak się zaczynaliśmy spotykać to podpalał na imprezach, myślałam że na tym się skończy jednak teraz pali i ukrywa to przede mną, ponieważ wie,że tego nie akceptuję. Nie wiem jak mam go przekonać aby rzucił to świństwo. Ja nie potrafię tego zaakceptować, bardzo go kocham i nie chce stracić przez kłótnie na ten temat bądź co gorsza przez chorobę

nie przekona go Pani, szkoda czasu i energii, albo sam sie przekona, albo nie...lepiej sie nie oszukiwac, tylko zajac soba.powodzenia.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam. W zasadzie to jest tak najprościej mówiąc, że albo Pani zaakceptuje , że pali i przestanie się tym zadreczać ( i go), albo nie jest w stanie zaakceptowaći np się rozejść. Z jednym i z drugim moga wiązać się konsekwencje jakieś dla Pani związku. na to, że przestanie palić bo Pani tego chce, nie liczyłabym (co oczywiscie nie znaczy, ze jest to niemożliwe).
Magdalena Brabec

Witam, obawiam się, ze wymuszanie na chłopaku, by rzucił palenie, może odnieść odwrotne skutki. Już teraz Pani pisze, że pali on w ukryciu. Odnoszę wrażenie, że narzuca mu Pani swoje oczekiwania, a sama nie akceptuje jego decyzji. A przecież już kiedyś próbował rzucić palenie, walczył z tym, lecz bezskutecznie. Czy nie lepiej poszukać kompromisu? - może niech się nie ukrywa, niech pali, ale nie w sytuacjach, gdy Pani jest obok?
Jeśli to wszystko z troski o zdrowie chłopaka, to zachęcam do refleksji, na jaki stres od dawna go Pani naraża i czym to może skutkować? Warto też zgłębić problematykę nałogu nikotynowego, może pozwoli to Pani lepiej zrozumieć istotę problemu. Pozdrawiam.

Witam, to ma Pani problem...Chłopak musi sam podjąć decyzję o skończeniu z paleniem. Myślę, że zamiast kłótni mogłaby Pani otwarcie z nim porozmawiam o tym, jakie jest Pani zdanie. Spytać: jaka jest jego decyzja? Jeśli zdecyduje, że przestaje palić, to należy spytać: jak zamierza zrealizować ten zamiar. Można go spytać, z jakiego powodu zaczął palić? Może znalazł się w położeniu, w którym nie wie co zrobić i zamiast tego pali, łagodząc skutki swojej bezradności, może znalazł się w jakimś konflikcie? Może mu Pani zasugerować, że lepiej dla zdrowia rozwiązać trudności niż sięgać po papierosa. Powodzenia

Żeby zaszła zmiana i była trwała to partner musi tego chcieć, być zmotywowany i zaangażowany. To, co Pani może zrobić, to powiedzieć mu, co w związku z tym czuje, co Pani przeszkadza, czego oczekuje. Ale także wysłuchać partnera i poszukać jakichś wspólnych rozwiązań. Jeśli np niemożliwe będzie rzucenie, to może uda się uzgodnić, kiedy chłopak powstrzymałby się od palenia?