Konflikty w małżeństwie rodziców

Moi rodzice powinni się rozwieźć. Niszczą siebie nawzajem po trochu, nie potrafią się dogadać. Są ze sobą przez wzgląd na dzieci. Dużo razy podczas kłótni wspominali o rozwodzie ale obydwoje są konserwatywni, uważają, że małżeństwo to rzecz święta. Jak im pomóc?

Jeżeli chce Pani pomóc swoim rodzicom, warto im zaproponować skorzystanie z pomocy psychologa (mogą to być wspólne spotkania bądź indywidualne) lub mediatora. Mediator pomaga w rozwiązaniu konfliktów, ustaleniu zasad wspólnego życia bądź rozstania się, które będą uwzględniać potrzeby obydwu stron. Natomiast pomoc psychologa (terapia par bądź indywidualna) w wiekszym stopniu skupia się na uświadomieniu własnych potrzeb, emocji, jakie się pojawiają w związku i w efekcie pomaga zadbać o siebie tak, by nie ranić drugiej strony, o ile jest taka gotowość. Na początku, przed rozpoczęciem pracy, mają miejsce spotkania konsultacyjne, na których ustala się cele a zainteresowane osoby mogą ocenić, czy taka forma pomocy odpowiada ich oczekiwaniom.

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
myślę, że wzrastanie w domu gdzie konflikt między rodzicami narasta, a dzieci są tylko obserwatorami jest trudne. Ale często nie jesteśmy w stanie pomóc naszym najbliższym, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłoby zaproponowanie rodzicom spotkania z terapeutą i rozpoczęcie terapii małżeńskiej. Dzięki pomocy terapeuty mieliby szansę na nowo nauczyć się rozmawiać ze sobą, komunikować swoje potrzeby i wypracować wspólny cel do pracy. Pozdrawiam M.Prus