Konieczność gipsu przy złamaniu wieloodłamowym strzałki prawej z uszkodzeniem więzozrostu piszczelowo-strzałkowego

1/01/15 przyjęto mnie do szpitala z rozpoznaniem: złamanie wieloodłamowe nadkostkowe strzałki prawej z uszkodzeniem więzozrostu piszczelowo-strzałkowego, tylko-boczym podwinięciem stopy, złamanie kostki przyśrodkowej podudzia prawego, złamaniem krawędzi tylnej piszczeli poza strefą obciążenia. Już wyszlam ze szpitala i mam gips. Czy konieczny jest gips? Może lepiej stabilizator? Chcę się dowiedzieć czegoś wiecęj o leczeniu niż to że mam leżeć. Proszę o odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę że jeżeli byłaby możliwość założenia czegoś innego to byłoby to zaproponowane. Proponuje kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

na tym etapie leczenia najważniejsze jest nieobciążanie chorej kończyny. Proces gojenia trwa średnio 6-8 tygodni. Jeśli będzie Pani stawać lub w jakiś inny sposób obciążać tę kończynę zaburzy Pani ten proces i przez to może się wydłużyć lub przebiec w sposób patologiczny. Nie ma konieczności stosowania stabilizatora. Jeśli odłamy kości nie przemieszczają się gips oraz leżenie jest wystarczające.

Pozdrawiam.