Konieczność wykonania badania cytologicznego u 19-letniej dziewicy

Witam, Czy jeżeli mam 19 lat i jestem dziewicą to powinnam wykonać badanie cytologiczne ?czy raczej poczekać z tym badaniem aż zacznę współżyć ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dziewica powinna wykonać pierwsze badanie cytologiczne do 25 roku życia. Może Pani poczekać z wykonaniem pierwszej cytologii do rozpoczęcia aktywności seksualnej (zakładając, że będzie ona miała miejsce < 25 r.ż).