Konieczność zabezpieczania przez 55-latkę, która od dwóch lat nie miesiączkuje

Witam, bardzo proszę o odpowiedź. Mam 55 lat i od 2 lat nie miesiączkuję, czy jeszcze muszę się zabezpieczać i jaka jest możliwość zajścia w ciążę? Serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry!

Okres dłuższy niż rok bez krwawienia miesięcznego uznaje się za menopauzę oraz ustanie płodności. Polecam jednak osobistę konsultację z ginekologiem (przez całe życie dorosłej kobiety takie wizyty muszą odbywać się regularnie - szczególnie w tak przełomowych okresach jak np. przekwitanie), przeprowadzenie badań diagnostycznych oraz oznaczenie poziomu hormonów, aby ostatecznie potwierdzić możliwość współżycia bez antykoncepcji.

Pozdrawiam!