Konieczność zszycia rany od podstawy kciuka do nadgarstka po rozcięciu kawałkiem blachy

Rozciąłem sobie kawałkiem blachy przy kciuku prawej dłoni. Rana jest długa od podstawy kciuka do prawie nadgarstka. Głęboka jest na 2-3mm. Na początku krwawiło ale teraz zrobi się strup. Przemyłem ranę odkażającymi gazami z alkoholem. Powonieniem iść do lekarza i to szyć czy poczekać aż się zagoi ??

Drogi Pacjencie!
Opisana przez Ciebie rana jest stosunkowo płytka. Rozcięcie o głębokości 2 mm nie wymaga założenia szwów chirurgicznych. Jeżeli dotychczas brzegi rany nie zeszły się lub przy każdym zamoczeniu rana się otwiera, może Pan kupić w aptece tzw. szwy zewnętrzne - Steri Strip. Jest to specjalny plaster, który pozwoli przybliżyć do siebie brzegi rany.

Ważną kwestią jest profilaktyka przeciwtężcowa. Ponieważ rana została zadana blachą, proszę sprawdzić czy miał Pan wykonane już ostatnie szczepienie przeciw tężcowi. Jeśli nie, należy zgłosić się do lekarza POZ.

Witam, czas na pierwotne zeszycie rany to 4-6 godzin, 72 godziny od zranienia ma sens podanie anatoksyny p/tężcowej. W chwili obecnej żaden rozsądny chirurg nie zgodzi się na szycie rany zastarzałej ew. Zeszyje ranę po odświeżeniu i wycięciu jej brzegów, ponieważ bez tego rana zropieje i grozi to ropowicą.