Konizacja stożka i czas zabiegu

Witam serdecznie chciałam zapytać co to znaczy neoplasia cin2, a także mam pytanie ponieważ mam mieć konizacje stożka ile trwa zabieg oraz czy wymagam opieki osoby drugiej ponieważ mam dwoje dzieci .
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry,
neoplasia CIN2 - oznacza śródnabłonkową neoplazję szyjki macicy stopnia 2, inaczej dysplazję średniego stopnia. Jest to stan uważany za przedrakowy i wymaga interwencji chirurgicznej - konizacji szyjki macicy. Jest to zabieg krótki, wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych. Istnieje możliwość wykonania zabiegu także w krótkim znieczuleniu ogólnym - w takim przypadku niezbędna jest hospitalizacja.
Po zabiegu w trybie ambulatoryjnym pójdzie Pani do domu, jednak warto w tym dniu zapewnić sobie kogoś do pomocy, gdyż może Pani odczuwać dyskomfort i dolegliwości bólowe.

Histologicznie CIN manifestuje się zaburzeniem różnicowania komórek nabłonka wielowarstwowego płaskiego w zakresie szyjki maciy, zmianą morfologii pojedynczych komórek i zaburzeniem budowy architektonicznej całego nabłonka. Komórki prawidłowego nabłonka mają okrągłe, równe jądra. W nabłonku z cechami neoplazji (przekształcenie w nowotwór) śródnabłonkowej (CIN) stwierdza się cechy atypii: powiększenie jąder komórkowych, wielokształtność, wielkości oraz zabarwienia. Skala jest od I do III. Świadczy o stanie przednowotworowym. Zabieg konizacji wykonuje się w 15-20 min. w znieczuleniu dożylnym. Po zabiegu jest się w pełni sprawnym i nie wymagana jest opieka pacjentki.