Konkretna dieta - ważę 80 kg przy 160 cm wzrostu

Waze 80 kg przy wzroscie 160 :((( i poprostu musze schudnac 10-15 kg do pazdziernika.Dodam ze stosowalam juz wiele diet i nic z tego nie wyszlo np.south beach,atkinsa-schudlam 3-4 kg i dalej juz nic.I w zwiazku z tym moja prosba o jakas przykladowa diete np,na tydzien.Dodam ze mam siedzacy tryb zycia i zadnej silowni czy basenu w poblizu.

Witam,
Stosowane przez Panią diety prawdopodobnie doprowadziły do rozregulowania metabolizmu.
Istotny jest Pani wiek, którego nie podała Pani w swojej wypowiedzi.
Niestety odchudzanie w różnych okresach życia różni się, stąd ciężko mi odpowiedzieć na Pani pytanie.
Utrata 10-15 kg to kwestia ok. 4 miesięcy (przy założeniu fizjologicznej utraty masy ciała, rzędu 4kg miesięcznie).
Na pewno konieczne będzie zwiększenie aktywności fizycznej i upewnienie się, czy Pani dodatkowe kilogramy nie wynikają z zaburzeń np. hormonalnych.

Osoby otyłe, lub osoby, skarżące się na efekt jo-jo, mające problem z utrzymaniem masy ciała, powinny wydłużyć czas treningów do 60-90 minut. Wysiłek powinien charakteryzować umiarkowana intensywność. Tkanka tłuszczowa zaczyna być spalana po okresie około 30 minut od rozpoczęcia aktywności.

Systematyczne treningi pozwalają na:
• schudnięcie
• utrzymanie masy ciała
• zwiększenie wrażliwości na insulinę
• polepszenie profilu lipidowego (podwyższenie frakcji HDL, obniżenie LDL, cholesterolu całkowitego, trójglicerydów)
• przyśpieszenie podstawowej przemiany materii (im więcej i bardziej rozwinięta jest tkanka mięśniowa, tym szybszy metabolizm)
• zmniejszenie zagrożenia cukrzycą, chorobami układu krążenia
• poprawę nastroju.

Jeśli wcześniej Pani nie ćwiczyła systematycznie, treningi powinny być wprowadzane stopniowo.
Myślę, że warto zasięgnąć porady lekarskiej, przed podjęciem aktywności.
Intensywność ćwiczeń nie powinna przekraczać 50-80% tętna maksymalnego.
Tętno maksymalne obliczamy następująco:
tętno maksymalne = 220 – wiek (w latach)
Przykładowo, tętno maksymalne dla osoby 20-letniej to 200.

Warto opracować plany treningowe, które pozwolą monitorować czas, rodzaj i częstość podejmowania aktywności fizycznej.
Dla osób nie mających czasu na dłuższe treningi, pomocne mogą być proste zamiany, na przykład:
• używanie schodów zamiast windy
• wysiadanie kilka przystanków wcześniej i spacer do domu
• parkowanie kilka ulic przed miejscem docelowym i spacer
• wykonywanie skurczów mięśni w trakcie wykonywania innych czynności
• jeżdżenie na rowerze stacjonarnym, lub wykonywanie ćwiczeń w trakcie oglądania telewizji
Aby uniknąć zaburzeń snu, trening dobrze jest przeprowadzić najpóźniej na 3-4 godziny przed położeniem się do łóżka.

Przeciwwskazania do podejmowania treningu fizycznego to m.in.:
• niewyrównanie metaboliczne np. niewyrównana cukrzyca
• choroby układu krążenia
• nadciśnienie tętnicze
• ostra infekcja
• stan podgorączkowy i gorączka
• świeży uraz
anemia

Zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Konsultacja niezbędna jest także w przypadku osób po 50 roku życia, które jak dotąd nie podejmowały aktywności fizycznej oraz osób palących, stale przyjmujących leki.

Nie wspomniała Pani nic na ten temat, ale zawsze warto to rozważyć.
Niestety nie jestem w stanie przedstawić Pani przykładowego 7-dniowego jadłospisu (jadłospisy pojawią się na stronie za jakiś czas).
Myślę, że nie powinna Pani spożywać mniej niż 1400 kcal.
Następnie po 2 tygodniach-miesiącu, ograniczyła ilość spożywanych kilokalorii do około 1200kcal.
Bardzo wiele zależy od Pani wieku.
Piramida zdrowego żywienia:
•    5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli)
•    4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń
•    1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji)
•    mleko i przetwory mleczne 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light"
•    mięso, lub ryby, lub nasiona roślin strączkowych 1 porcja.
Zalecałabym  spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.
Pozdrawiam