Konsekwencje nagłego zaprzestania stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od ponad 2 lat brałam antykoncepcję - tabletki Yaz. W tym miesiącu zażyłam tylko 16 tabletek z hormonami, a następnie przerwałam ich stosowanie, czyli zabrakło 8 tabletek z hormonami + 4 blacebo. Po przetrwaniu stosowania tabletek, dostałam krwawienia. Moje pytanie brzmi: Jak duże są konsekwencję nagłego przerwania stosowania tabletek? Kiedy mój cykl się unormuje? Czy powinnam skonsultować się z lekarzem? I czy myśląc o zajściu w ciążę nie powinnam odczekać pewnego okresu z staraniem się o nie. Myślę, że hormony miały znaczący wpływ na mój organizm a dziecku nie chciałabym zaszkodzić. Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie! Nie zaleca się przerywania stosowania antykoncepcji hormonalnej w połowie cyklu. Jeżeli już zdecydowała się Pani na ten krok, niestety musimy zdawać sobie sprawę z zaistniałego ryzyka powikłań, przede wszystkim nieregularnych cykli w najbliższych miesiącach. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od czasu odstawienia tabletek po dłuższym czasie ich stosowania, mogą pojawiać się nieregularne krwawienia. Jeżeli cykle nie będą się znacząco wydłużać, nie będzie miała Pani plamień międzymiesiączkowych ani innych dolegliwości, to nie będzie musiała Pani pilnie konsultować się ze swoim ginekologiem. Warto jednak zastanowić się nad taką wizytą ze względu na planowaną ciążę. Przygotowanie do ciąży (wykonanie badań kontrolnych, oznaczenie poziomu przeciwciał, wykonanie ewentualnych szczepień) znacząco obniża ryzyko poronienia i innych ewentualnych powikłań w trakcie jej trwania. Starania o dziecko można podejmować właściwie w pierwszym miesiącu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Nie obserwuje się bowiem podwyższonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci. Warto jednak odczekać 2-3 miesiące, by Pani gospodarka hormonalna mogła się unormować. Pozdrawiam