Konsekwencje źle wykonanego RTG

Chcialam zapytac jakie moga byc konsekwencje dla wzroku po nieprawidlowo wykonanym zdjeciu rtg jamy brzusznej, w taki sposb ze lampa rtg znajdowala sie wysoko nad pacjentem tak ze otwarte oczy narazone byly na promieniowanie, po kilku dniach pojawily sie mety w ciele szklistym-diagnoza okulisty, po miesiacu nastapilo zwiekszenienie ilosci metow, co dalej robic zeby zniwelowac negatywne skutki ewentualnego napromieniowania

Witam serdecznie,

Z tego co Pani opisuje, wnioskować mogę, że badanie RTG jamy brzusznej zostało prawidłowo przeprowadzone.
Musiała by Pani otrzymać bardzo dużą dawkę promieniowania jonizującego aby doszło do objawowo okulistycznych o których Pani piszę. Musiałaby Pani albo bardzo często wykonywać badania radiologiczne albo aparat, którym Panią zbadano musiałby być zepsuty. Aparat zepsuty być nie mógł bo zostałby niedopuszczony do praktyki klinicznej przez tzw. Sanepid Radiacyjny, który co roku przeprowadza bardzo dokładne kontrole aparatów rentgenowskich. W razie stwierdzenia niesprawności sprzętu, wówczas nie dopuszcza go do pracy.
Pani dolegliwości okulistycznych należy szukać gdzie indziej.
Dlatego sugeruje wizytę u okulisty celem konsultacji i ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.