Konsultacje psychologiczne raz w miesiącu

Dzień Dobry! Obawiam się, że choruje na depresję, Chciałabym zacząć się leczyć, jednak nie stać mnie na prywatnego psychologa. Lekarze, którzy współpracują z NFZ mogą przyjąć pacjenta tylko raz w miesiącu. Czy takie leczenie ma szansę powodzenia?

Proszę zorientować się w różnych placówkach - zapewne jest ich więcej na terenie dużego miasta, jakim jest Poznań. Jeżeli chodzi o psychiatrę, być może rzeczywiście konsultacje odbywają się sporadycznie. Psychologowie natomiast pracują w różnym trybie. Jeżeli to specjalista udzielający tzw. porad psychologicznych, to terminy mogą być nieregularne. Psychoterapeuta, prowadzący terapię, powinien natomiast pracować zgodnie z przyjętymi zasadami, czyli między innymi ustalać sesje terapeutyczne (zazwyczaj) raz na tydzień. Dzwoniąc do placówki ma Pani prawo zapytać o kwalifikacje i zasady pracy przyjmujących tam specjalistów.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Jeśli to tzw. duża depresja, to trzeba będzie wspomóc się lekami, a więc konieczna będzie wizyta u psychiatry. Wtedy być może udałoby się tak ułożyć harmonogram wizyt, żeby być co 2 tygodnie u jakiegoś specjalisty, raz u psychologa, raz u psychiatry. Jeśli to "depresja mała", czyli stan przygnębienia, obniżenia nastroju, to nie trzeba będzie iść do psychiatry a to, czy wizyta u psychologa raz w miesiącu wystarczy, zależy od nasilenia objawów i intensywności pracy. Ale może się udać. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry Pani,

Zalecałabym Pani osobistą/wstępną/diagnostyczną konsultację w Poradni Zdrowia Psychicznego (w ramach NFZ-tu).

Trzeba poczekać na pierwszą wizytę, by potem podjąć ewentualne leczenie psychoterapeutyczne (zazwyczaj raz w tygodniu).

Serdeczności i pomyślności Pani życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com