Kontakt kobiety ciężarnej ze środkami owadobójczymi silnie toksycznymi

Witam.
Chciałam się dowiedzieć, czy kontakt z V***, a czytałam, że jest to D***, silnie toksyczny środek do dezynsekcji (wdychanie, przebywanie w spryskanym pomieszczeniu) kobiety w ciąży (4-5 miesiąc) może mieć wpływ na rozwój dziecka?

Czytałam, że wykrycie tego środka u noworodka może wpływać na pojawienie się ADHD, ale chodziłoby mi o układ oddechowy. Np niewspółmierność krtani?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Pani pytanie jest bardzo szczegółowe. Z tego co mi wiadomo, nie prowadzono zaplanowanych tego typu badań nad ciężarnymi (byłoby to zbyt ryzykowne), z pewnością też zbyt niewiele było przypadków udowodnionej przypadkowej ekspozycji na wymienioną przez Panią substancję, by móc poczynić konkretne obserwacje dotyczące związku tej ekspozycji z konkretnymi problemami zdrowotnymi u dziecka. Wydaje mi się jednak, że krótkotrwałe, jednorazowe wdychanie nie powinno wpłynąć na rozwój płodu. Nie wiem, co ma Pani ma myśli pisząc "niewspółmierność krtani"?
Pozdrawiam serdecznie.