Kontakt z krętkami borelii w 6 tygodniu ciąży

Witam serdecznie. Bardzo się martwie, gdyż odebrałam właśnie wyniki badań, gdzie p-ciała p/Borrelia IgG to 2,1 BBU/ml a IgM 12,4 BBU/ml. Jestem w 6 tygodniu ciąży, nie wiem co powinnam teraz zrobić.

Czy jest to zagrożenie dla mojej ciąży (jestem po dwóch poronieniach) i czy mam szanse na zdrowo donoszone maleństwo? Pragnę dodać, że nie przypominam sobie, aby ugryzł mnie kleszcz, nie mam żadnych objawów, nie miałam rumienia. Bardzo proszę o odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pani wyniki świadczą najprawdpodobniej o świeżym kontakcie z krętkami borelii (z cała pewnością stwierdzić tego nie mogę, gdyż nie podała Pani norm, a te różnią się w zależności od laboratorium).

Część specjalistów uważa, że sam wynik przeciwciał (bez objawów) nie upoważnia do rozpoczęcia leczenia, inni wolą leczyć niż czekać na ewentualne pojawienie się objawów boreliozy późnej.

Tak czy inaczej, leczenie jest bezpieczne dla Pani dziecka (u kobiet w ciąży można stosować 2 z 3 antybiotyków skutecznych w boreliozie). Sama choroba również nie zagraża dziecku. Jak dotąd nie opisano przypadku przeniesienia boreliozy z matki na płód czy zakażenia wewnątrzłonowego.