Kontrola i nadopiekuńczość rodziców

toksyczni rodzice- typ nadopiekunczy. zawsze kontrola i ochrona, ale postanowilam byc niezalezna, wyprowadzilam sie, wyszlam za maz... ale od wyprowadzki trwa horror... Obecny mąz otworzyl mi oczy jak bardza mna manipuluja... mimo rozmow, dobrych i na przemian zlych relacji z moimi rodzicami musialam calowicie z nimi stracic kontakt. Teraz umilają życie: głuche telefony po nocach, wyzwiska, sledztwo, nastawianie innych, proba wyciągniecia mnie z "sekty". trwa to ponad rok. CO TERAZ ROBIĆ ;(

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Rodziców nie da się zmienić. Choć pewnie byłoby pani łatwiej gdyby zachowywali się inaczej. Jedyne co może pani zrobić top nauczyć się lepiej radzić z ich zachowaniem. Zarówno pod względem własnych emocji które pani przeżywa w związku z ich zachowaniem, jak i stawianiem granic rodzicom. Proponuje udać się do psychologa, psychoterapeuty, który może pomoc.
Pozdrawiam Beata Szymik

Witam Panią,
jeśli zdecyduje się Pani na oddzielenie od rodziców - nie będzie to łatwe; czeka Panią długa i ciężka praca w procesie psychoterapii, jeśli zdecyduje się Pani na taką pomoc. Nie musi to oznaczać zerwania relacji z rodzicami. Wiele będzie zależało od Pani postawy i reakcji rodziców na Pani nowe zachowania wobec nich wypracowane w czasie terapii.
Pozdrawiam