Zapytaj lekarza

1 , 0 1 1 , 2 7 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kontrola rodzicielska u 33-letniej osoby

Moi rodzice mnie kontroluja,na co wydaje,na jakie zakupy,co kupuje.Do kogo ide zapytuja,kiedy wracam.Kiedys nie kontrolowali jak na nieodpowiednie osoby natrafialem. z ze znajomymi rozmawialem,powiedzieli ze dziewczyna nie zrozumie i nigdy nie bede mial dziewczyny ze watpia.Pytanie do psychologow ,bo jestem osoba niepelnosprawna,mam rente,bez pracy jeszcze kontrola przez rodzicow.Czy tak moze byc,czy nie ,czy warto mowic o takiej sytuacji dziewczynie zeby zrozumiala a pomogla
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu

Stres a depresja

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia związek miedzy stresem a depresją.

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od tego, ze Rodzice przyzwyczaili się do "kontrolowania" Pana, gdyż w pewnym sensie akceptował to Pan, nie dając Im informacji zwrotnej, że nie godzi się Pan na to.
Ma Pan prawo decydować o Swoim życiu, o Sobie, o Swoich wyborach, o wydatkach. Rodzice powinni akceptować Pana wybory, nawet gdyby mieli odmienne od Pana zdanie.
Prawdopodobny fakt, że mieszka Pan z Rodzicami, dodatkowo utrudnia postawienie Rodzicom granic.

Sugeruję rozmowę przede wszystkim z Rodzicami, zapytanie Ich, jakie mają obawy względem Pana i ustalenie granic, aby szanowali Pana decyzje- i w ten sposób zaufali Panu.


Odwagi w Rozmowie
Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
umów wizytę 0

To zupełnie zrozumiałe, że jest Panu trudno w takiej sytuacji. Czasem rodzice nadmiernie kontrolują swoje dzieci, bo w ten sposób okazują im troskę i miłość.
Partnerce można oczywiście opowiedzieć o nadmiernej kontroli rodziców, ale przede wszystkim to Pana rodzice i to Pan powinien porozmawiać z nimi i szczerze opowiedzieć o własnych odczuciach związanych z tą sytuacją. Że jest Pan dorosłą osobą, że chętnie Pan z rodzicami porozmawia na różne tematy, ale chciałby Pan móc żyć swobodnie i móc zadecydować o czym chce Pan mówić. Warto podziękować w rozmowie rodzicom za opiekę i troskę, nie oskarżać ich za "wtrącanie się", wyrazić zrozumienie odnośnie ich postawy, ale także zapewnić, że aktualnie nic złego się nie dzieje, że spotyka się Pan z zaufanymi osobami. By obniżyć obawy rodziców może warto zaprosić znajomych do domu, by mogli ich poznać?
Pozdrawiam serdecznie.

umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety