Korzystanie z komputera a uzależnienie

Czy jeżeli często korzystam z komputera ale jeśli nie mam czasu nie używam go chyba że praca którą wtedy mam jest taka ze potrzebuję komputera. Lubie komputer oglądam filmiki na YT na interesujące mnie tematyki gram śrenido 40 min dziennie lub wcale zależy od czasu. Oglądam filmy, słucham muzyki np. jak coś rb mam włączony komputer żeby komuś coś odpisać bo używam go również jako telefon lub puszczam jakiś film lub muzykę do pracy. Jak czegoś nw szukam w internecie. Czy jest coś ze mną nie tak ?

Jeśli jest Pan wstanie radzić sobie bez komputera i nadal czuje się w tym czasie szczęśliwy czy zadowolony, być może nie oznacza to uzależnienia. Na pewno jednak warto przemyśleć to i naprawdę szczerze odpowiedzieć sobie na te pytania (albo nawet zbadać w rzeczywistości), często bowiem w sytuacji uzależnienia poszukuje się wytłumaczeń i racjonalizacji.

Witam,

samo używanie komputera na co dzień, nawet często, nie jest wystarczające, by nazwać takie zachowanie problemem. Żyjemy w świecie, w którym używanie nowoczesnych technologii jest naturalne i wprost pomocne w codziennym funkcjonowaniu. Uzależnienie ma miejsce wtedy, gdy używanie komputera staje się patologiczne, odbija się na sferze psychicznej, fizycznej, ekonomicznej i społecznej osoby uzależnionej. Wśród niepokojących objawów znajdują się: czas spędzony przed komputerem dominuje nad innymi aktywnościami (spotykaniem się ze znajomymi, nauką, pracą, jedzeniem, czy spaniem); brak możliwości skorzystania z komputera powoduje frustrację, agresję, rozdrażnienie, obniżenie nastroju; nadpobudliwość; zaburzenia lękowe; zaburzenia i zmiany nastrojów; problemy ze snem; problemy z koncentracją; obsesyjne myśli o rzeczach, które się zrobi, jak już będzie się miało dostęp do komputera, częste konflikty z najbliższymi związane z czasem spędzanym przed komputerem.

Pozdrawiam
Elwira Chruściel