Kosmetyki z kwasem salicylowym w ciąży

Witam, mam pytanie odnośnie stosowania kosmetyków z kwasem salicylowym w ciąży. Jestem w 12 tygodniu ciąży a dopiero teraz dostrzegłam, że podkład do twarzy, który stosowałam zawierał 2 % tego kwasu. Czy mogłam tym zaszkodzić maleństwu?

Lek. Marta Gryszkiewicz

W trakcie trwania ciąży stosowanie miejscowe kwasu salicylowego powinno być stosowane wyłącznie po wcześniejszym rozważeniu korzyści i zagrożeń. Nie jest niezbędne stosowanie podkładu zawierającego tę substancję w trakcie ciąży, dlatego też absolutnie nie powinna go Pani używać, aż do rozwiązania ciąży. Trudno powiedzieć czy ilości jakie Pani stosowała mogły wpłynąć na przebieg ciąży. Jest to zawsze bardzo indywidualne i właściwie niemożliwe do oceny. Jednak stężenie kwasu zawarte w kosmetyku jest niewielkie, więc ryzyko jego wpływu na płód także jest niewielkie. Niemniej jednak nie można go wykluczyć. Proszę być dobrej myśli i zaniechać stosowanie tego podkładu.