Koszmary senne i płaczliwość u dziecka

Moje dziecko budzi się w nocy z krzykiem i płaczem, mówi że śnią mu się potwory. Kiedy opowiada swoje sny dziwię się skąd u ośmiolatka takie przerażające wizje. Te sny męczą go prawie co noc, rzadko śpi spokojnie. Doszło do tego, że boi się zasypiać sam i co noc muszę czekać na jego łóżku aż zaśnie. Czy to jakaś choroba? Problem trwa już ponad trzy miesiące a teraz nasilił się. Proszę o podpowiedź, Emilia
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Koszmary senne, w których występują potwory są bardzo typowe dla dzieci. Koszmary pojawiają się najczęściej, gdy dziecko przeżywa stres lub lęki - dlatego warto poznać przyczynę stresu i lęków.
Proszę się zastanowić czy trzy miesiące temu nie zdarzyło się coś nieprzyjemne dla syna lub czy nie zaszły w jego życiu poważne zmiany.
Pozdrawiam

Witam serdecznie. Koszmarne sny u dziecka są czymś normalnym, może natomiast zastanawiać ich duże nasilenie. We śnie doświadczamy "całej psychiki" bez kontroli. Sny nam ukazują wszystkie nasze pragnienia, potrzeby, fantazje, ale też lęki, niebezpieczne treści, przed którymi w dzień psychika się broni i ich nie dopuszcza. Koszmarne sny u dziecka mogą świadczyć o tym, że trudno mu radzić sobie z własną złością i agresją. Potwór, którego widzi to ta część jego psychiki, która się wścieka i złości. Zapewne również trudno jest chłopcu się od Pani separować (są koszmary, więc chłopiec wymaga od Pani obecności wieczorem). Niewiele Pani mogła tu napisać o synu, ale ważne by było przyjrzeć się jego złości, pozwolić się złościć, ponazywać mu jego uczucia. Pomocna może być książka "Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" (zwłaszcza rozdział mówiący o przyjmowaniu złości). Istotny jest również czas pojawienia się problemu, ciekawe czy coś istotnego wydarzyło się w życiu chłopca w tym okresie. Ważne jest to, jak wygląda Państwa życie domowe, czy są awantury itd. Na pewno pomocna by była wizyta u terapeuty rodzinnego.

Witam,
Wszystko ma swoją przyczynę, aby ją odkryć,u dziecka, najlepszą metodą jest rysunek.
Proszę dać dziecku kartkę A 4, i kredki. Prosimy dziecko o narysowanie rysunku pt. moja rodzina. Nie należny ingerować w rysunek, nic nie podpowiadać. Najlepiej zostawić dziecko. samo. Następnego dnia proszę zadać temat rysunku: Moja klasa. Mam nadzieję, że tam znajdziemy odpowiedz.
Aby osłabić leki przed koszmarami, proszę zrobić następująco. Kupi pani maskotkę, przytulankę, najlepiej lwa , wieczorem, kiedy dziecko będzie szykować się do spania, podaruje pani dziecku, tego silnego i niezwyciężonego Lwa, który go ochroni przed wszystkimi koszmarami. Powie pani: już nie musisz się bać, bo, niezwyciężony Lew obroni cię , od dziś możesz spać spokojnie. To musi być powiedziane z wielkim przekonaniem. Może Pani opowiedzieć przy tym historię pewnego chłopca, który miał podobne problemy i własnie ten Lew go uratował, dlatego jak się ten chłopiec dowiedział, że ty masz taki problem postanowił podarować ci tego niezwyciężonego Lwa.
Pozdrawiam
Dorota Kotarska