Koszmary senne - jak sobie radzić?

Witam. Mam 21 lat i od paru miesięcy boję się spać, bo śni mi się zawsze coś złego i strasznego. Piję codziennie przed snem melisę i zasypiam normalnie, ale jak już mi się coś śni i się budzę, to ciężko mi zasypiać i się męczę, a następnego dnia trzeba jakoś funkcjonować i jestem zawsze niewyspana. Co noc śni mi się coś strasznego, albo że chłopak krzywdzi mnie, zdradza lub robi coś, co mnie rani, albo że z moim synkiem dzieje się coś strasznego, że umiera, że mi go zabierają. I dużo innych, też takie, gdzie jestem ja i inni ludzie i dzieją się dziwne rzeczy. Wstaję cała rozdygotana i mokra ze strachu. Proszę o jakąś radę. Pozdrawiam.

Witam.

Koszmarne sny występują okresowo u połowy osób dorosłych, natomiast u co setnej osoby przybierają one formę przewlekłą. Treść koszmaru dotyczy najczęściej sytuacji zagrożenia zdrowia, życia swojego lub bliskich, obawy przed niepełnosprawnością.

Najczęstszą przyczyną koszmarów są przeżywane stresy i konflikty psychiczne - część tych konfliktów może być nieuświadomiona.

Koszmary senne mogą pojawiać się w przebiegu depresji, zaburzeń lękowych oraz PTSD (zaburzenie stresowe pourazowe - pojawiające się po przeżyciu ekstremalnego stresu).

Innym powodem może być odstawienie substancji psychoaktywnych: w szczególności alkoholu i leków nasennych. Alkohol i leki tłumią fazę snu, w której pojawiają się marzenia senne, stąd po odstawieniu poprzedzonym okresem dłuższego używania mogą się pojawić tzw. "objawy z odbicia" - nasilenie tej fazy snu.

Na pojawienie się koszmarów sennych mogą mieć wpływ również niektóre leki internistyczne, np. stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także choroby układu oddechowego.

W leczeniu zaburzeń snu związanych z ekspozycją na stres lub koszmarów pojawiających się bez istotnej przyczyny pomocne bywają techniki psychoterapii poznawczo-behawioralnej, jak np. relaksacja, zmiana treści koszmaru na pozytywną i jego wizualizacja. Analizą treści snu oraz jego znaczenia zajmuje się również terapia psychodynamiczna.

Istotne jest stosowanie również zasad higieny snu, o których możesz przeczytać w naszym portalu:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu

Pomocne może być zastosowanie preparatów witamin z grupy B oraz magnezu.

Z pozdrowieniami