Koszmary senne u mamy

Martwię się o moją mamę gdyż odkąd pamiętam miewa rzadko sny, a gdy już je ma to śnią jej się paskudne rzeczy. Można to nazwać koszmarami. Zazwyczaj śni jej się, że ktoś ją torturuje, ktoś z rodziny zabija drugiego członka rodziny, widzi trumny , ktoś umiera w paskudny sposób. Próbuję przekonać ją by udała się do psychologa czy kogoś w tym rodzaju jednak nie zgadza się. Dlatego chcę się dowiedzieć czy to poważne i warte uwagi.

Dzień dobry!

Koszmary senne bardzo często związane są z nadmiernym stresem, skłonnością do zamartwiania się, osłabioną umiejętnością radzenia sobie z trudnościami w bardziej efektywny sposób. Często także z trudnymi życiowymi doświadczeniami, traumami, szczególnie bolesnymi wspomnieniami, nierozwiązanymi sprawami z przeszłości. Także stanami lękowymi, nerwowymi czy depresyjnymi albo zespołem stresu pourazowego.

Warto aby mama rozważyła wizytę u psychologa.

Pozdrawiam!

Witam,

jak najbardziej warte uwagi. W snach mamy wybija się jakaś trudność, która domaga się pochylenia nad nią, być może rozmowy o niej, rozładowania emocji. Sny mogą też dotyczyć spraw rodzinnych z dalszej przeszłości. Bardzo zachęcam Pani mamę do skontaktowania się z psychoterapeutą, pracującym np. w nurcie ericksonowskim.

Pozdrawiam
Ewa Czernik