Krążek antykoncepcyjny a małopłytkowość

Witam, mam 20 lat, 3 lata stemu stwierdzono u mnie małopłytkowość autoimmunologiczną. Z tego powodu przyjmuje dziennie 10mg glikokortykosteroidu, dzięki czemu moje płytki są w normie. Czy przy tej chorobie mogę stosować  krążek antykoncepcyjny?

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Antykoncepcja hormonalna, zwłaszcza doustna może wchodzić w interakcje z lekami z grupy kortykosteroidów (osłabiając ich działanie). Z tego względu powinna się Pani poradzić w sprawie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie tylko swojego ginekologa, ale także lekarza, który leczy Pani małopłytkowość. Sposób podania hormonów w przypadku krążka antykoncepcyjnego jest inny niż w przypadku antykoncepcji doustnej - hormony w dużej mierze "omijają" wątrobę, tak więc być może ten rodzaj antykoncepcji jest u Pani dopuszczalny.
Pozdrawiam!